İzmir'de DTP konvoyunda kavga

Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
İZMİR'DE DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü karşılamak üzere oluşturulan araç konvoyundan bir grup, otobüs durağında bekleyen vatandaşlara sözlü sataşmada bulununca gerginlik çıktı. Polisin havaya ateş açtığı olaylar sırasında atılan taşlarla 2'si polis 8 kişi yaralandı. Türk'ün Çankaya'da yapacağı konuşmaya gitmek üzere konvoyla gelen DTP'liler Üçyol kavşağında buluştu. Bu sırada konvoydaki bir araçtan otobüs durağında bekleyen vatandaşlara sözlü olarak sataşılınca ortalık bir anda karıştı. Taşlı sopalı kavgadaya polis müdahale etti. Ayağına taş isabet eden Sabah muhabiri Tolga Tekin de hastaneye kaldırıldı. Olaylarda çok sayıda otomobilin ve belediye otobüsünün camları karıldı. Üçyol Kavşağı'nda toplanan bazı vatandaşlar da "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atarken, bir grup da konvoydakilerin üzerine yürüdü. 2'si polis 8 kişinin yaralandığı olayda kalabalığa müdahale etmekte güçlük çeken polis havaya ateş açtı. Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, "Herşey vatan için" diye slogan atan vatandaşlara, "Lütfen vatan için dağılın" dedi. Olay yerine gelen MHP İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu da "Partimiz bu provokasyonlara alet olmayacaktır ve problemlerin çaresini TBMM'de iktidar olarak arayacaktır. Bu olay sözde açılımın İzmir'de yarattığı krizdir" dedi.

TÜRK CHP'YE ÇATTI
Çankaya'daki DTP İl Binası önündeki konuşmasına Üçyol'daki olayları eleştirerek başlayan Türk, "Bugün barış için İzmir'e gelirken, bir grup faşist konvoyumuza saldırmıştır. Devletin Valisi, Emniyet Müdürünü uyarıyorum, görevlerini yapsınlar, bu ırkçı, faşist anlayışa müdahale etsinler" dedi. Türk, CHP'nin Türkiye'de seçkin ve elit kesimi temsil ettiğini belirtti de belirterek "CHP Dersim katliamını savunacak bir pozisyon göstermektedir" dedi. Dersim'in bir isyan değil, insanların zulme karşı duruşları olduğunu kaydeden Türk, "Buradan CHP'ye destek verenlere 'Bu ırkçı, milliyetçi anlayışı mahkum edin" diye seslendi. Türk, AK Parti'nin açılım sürecinde "iki yüzlü politikalar uyguladığını" iddia etti.

OLAYA KARIŞAN 4 KİŞİ GÖZALTINDA
İzmir Valisi Cahit Kıraç, DTP konvoyundakilerle bir grup arasında çıkan olaylar sırasında 2'ü polis olmak üzere toplam 8 kişinin yaralandığını, kazayla ilgili 4 kişinin gözaltında olduğunu söyledi.