Arınç DTP'yi savundu

Bülent Arınç, Cemil Çiçek'in eleştirdiği DTP için "PKK'lı veya İmralı ile bağlantılı bir siyasal örgüt gözüyle bakanlar olabilir. Bu bence yanlıştır. DTP parlamentoda siyaset yapan bir partidir" dedi

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İzmir'de DTP konvoyunda yaşananları değerlendirirken, DTP'nin hatasının boyunu aştığını ancak bunun yanında bu partinin İmralı ve PKK ile bağlantılı bir siyasal örgüt gözüyle bakılmasının yanlış olduğunu söyledi. Arınç, DTP konvoyunun İzmir'e girişinde yaşananlar anımsatılarak yöneltilen, "Sayın Cemil Çiçek'in de bugün bir açıklaması var. 'DTP adeta bizi kapatın' diyor' şeklinde... Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna "İzmir'de de yine bildik görüntüler olduğu" yanıtını verdi. Arınç şunları söyledi:

PKK, İMRALI VE DTP

Türkiye'de özellikle Batı bölgelerinde demokratik açılıma karşı da, Kürt eşittir PKK, PKK eşittir İmralı, eşittir DTP formülünü benimsetmeye çalışan birtakım gruplar maalesef siyasetçiler de var. Baykal, Başbakan'ın DTP ile görüşmesinden sonra 'Sadece DTP ile görüşmüş sayılmaz, İmralı ve PKK ile de görüşmüş sayılır' demişti. Bu çok yanlış ve tehlikeli.
DTP'ye PKK'lı veya İmralı ile bağlantılı bir siyasal örgüt gözüyle bakanlar olabilir. Bu bence yanlıştır. DTP parlamentoda siyaset yapan bir partidir. Biz her herhangi bir partiye nasıl bakıyorsak, DTP'ye de öyle bakmalıyız.
Türk-Kürt çatışmasını hiçbir siyasetçi körüklememelidir. Bölgeler arasındaki farklılıkları hiçbir siyasetçi bir çatışma zemini olarak görmemelidir. Allah korusun DTP'ye gösterilmiş bir tepki olmakla da kalmaz, Kürt kökenli vatandaşlarımızın batı, kuzey, güney nerde yaşıyorsa yaşasın bulunduğu her yerde kendilerine tepki gösterilecek eylemler olarak dönebilecek bir etkileme söz konusu olabilir.
DTP'nin Genel Başkanı sadece İzmir'e değil, Türkiye'nin her yerine siyasi çalışma yapmak üzere gidebilmelidir. Kendisine hiç kimse engel olmamalıdır. Siyasi faaliyetleri yasaklayıcı tavırlar her zaman suçtur. DTP'nin yaptığı kanunsuz hareketler ayrı bir takibin konusu olabilir.
DTP'nin çok hatalar yaptığını, yanlış, sorumsuz davrandığını söyledim. DTP'nin hatası boyunu aştı bile. Ama ne yapalım, başka türlü hatalar yapan partiler var. Biz onlara 'Yok olsunlar' diyor muyuz?