'İsrail ile aramız bozuk değil'

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Libya lideri Muammer Kaddafi'nin önceki günkü çadır buluşmasında ilginç diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı. Erdoğan, Kaddafi'ye "İtalya lideri Berlusconi ile sizden çok konuştuk" deyince, Kaddafi de "Berlusconi benim çok iyi dostum" karşılığını verdi. Kaddafi'nin, "Komşu ülkelerle aranız çok iyi. Ama gördüğüm kadarıyla İsrail ile aranız bozuk" sözleri üzerine Erdoğan, "Hayır, onlarla da bozuk değil" yanıtını verdi. Libya Başbakanı El Mahmudi de Erdoğan ile görüşmesinde, "İslam dünyası ve mazlumların lideri" diye hitap etti. Görüşmede enerji yatırımları da gündeme geldi. Erdoğan, Kaddafi'ye "Petrol arama sahası konusunda bize destek olun" derken, Kaddafi de "Sizde su bizde petrol var. İşbirliği bizim için de önemli" dedi.

ÇADIRDA VEDA
Erdoğan, dün öğleden sonra Kaddafi'nin oğlu Seyfil İslam ile görüştü. Erdoğan, havaalanına gitmeden önce ise- Muammer Kaddafi ile ikinci kez biraraya geldi. Önceki gün Libya Lideri ile görüşen Erdoğan'ın ikinci ziyareti sürpriz olarak nitelendirildi. Kaddafi, Erdoğan ve beraberindeki 4 bakanı son günü çadırına davet ederek vedalaştı. Erdoğan Libya'dan ayrılırken Tripoli Havalimanı'nda ikinci görüşmeyi soran gazetecilere şu açıklamayı yaptı: " Nihai durumu değerlendirdik. Memnuniyetimiz de bu yüzden. Türkiye'ye, verdiği önemi gösteriyor. Şimdi farklı bir milat var. İnşallah iş adamlarımız bizi mahçup etmeyecek."

ALTIN TAKTI
Geziye Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın eşleri de katıldı. Emine Erdoğan, Kaddafi'nin eşi Safiye Kaddafi ile birlikte program yaptı. Erdoğan-Kaddafi buluşması öncesinde Safiye Kaddafi, Emine Erdoğan'ı çadırda ağırladı. Emine Erdoğan, Kaddafi'nin doğum yapan kızı Ayşe'nin bebeğine altın taktı.