Liderlerin bayram mesajları

Perşembe 26.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009 16:15
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bayram günleri, milletimizin bir arada yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günlerdir. Bu günlerde ülkemizin dört bir yanındaki insanlar birbirini sevgiyle ve sevinçle kucaklayacaklardır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanları birbirine yakınlaştıran, sevgi ve dostluk bağlarını güçlendiren bir bayrama daha kavuşmanın büyük mutluluğunun yaşandığını ifade etti.

Erdoğan, bayramların, kırılan gönüllerin onarıldığı, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu günler olması bakımından, toplumsal barış için çok önemli günler olduğunu vurguladı.

Mesajında, ''Bayram günleri, milletimizin bir arada yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günlerdir. Bu günlerde ülkemizin dört bir yanındaki insanlar birbirini sevgiyle ve sevinçle kucaklayacaklardır. Birbirimize ve ülkemize olan sevgimiz bu güzel günlerde daha da artacaktır'' ifadelerine yer veren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bayramın bize kazandıracağı manevi anlayış sayesinde, yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım eli uzatmanın, sevinçleri olduğu kadar acıları da paylaşmanın önemini daha da derinden anlayacağız. Bütün dünyada halen yer yer yaşanılan savaş, çatışma ve yıkımlara karşı her zamankinden daha çok duyarlı olacak, barış ve adaletin dünyada egemen olması için daha dik duracağız.
Bu bayramda nasıl ki annelerimizi, babalarımızı, eşimizi, dostumuzu unutmayacak, onların yanında olacaksak, aynı şekilde kahraman gazilerimizi, bayrama buruk giren şehitlerimizin yadigarlarını, ailelerini, çocuklarını, yetimlerimizi de unutmayacak, onların yanında olacağız. Bu vesileyle eşsiz fedakarlıklarını hiçbir zaman unutamayacağımız aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla selamlıyorum.

Bu noktada sevdiklerine bir an önce kavuşmak için yollara düşen vatandaşlarıma da seslenmek istiyorum. Lütfen dikkatli olunuz. Maalesef bu günlerde sıkça yaşanan trafik kazalarıyla sevinç günü olan bayramı sevdikleriniz için üzüntü ve yasa dönüştürmeyiniz.

Bu duygular içinde bütün vatandaşlarımızın ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyor, kardeşliğimizi daha da güçlendiren bu güzel bayram coşkusunun ülkemize, milletimize, İslam alemine, tüm insanlığa hayırlar getirmesini Allah'tan temenni ediyorum.''

CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kurban Bayramı mesajında "Bir umudum var. Herkesin aşı, işi olacak. Yoksulumuz din istismarcılarının tuzağına düşmeden yardımlaşacak, Herkes kimliğini şeref gibi taşıyarak, kardeşçe kucaklaşacak. İşte o zaman bayramlarımız buruk olmayacak" dedi. Baykal, Kurban Bayramı dolayısıyla "şiirli" bir bayram mesajı yayınladı. Baykal'ın Kurban Bayramı mesajı şöyle:
"Biliyorum,
Gün gelecek işsizlik çığ gibi büyümeyecek.
Zamlar yağmur gibi yağıp, zulme dönüşmeyecek.
Sadaka gibi dağıtılan yardımlarla insanlarımızın onuru çiğnenmeyecek
Emeklilerimiz açlık grevi yapmayacak,
Yaşlılarımız banka kapılarında,
Gazimiz aç karnına yol kenarında ölmeyecek.
Biliyorum ve inanıyorum,
Gün gelecek analar, babalar evlat acısıyla gözyaşı dökmeyecek.
İnsanlarımız dini, dili, inancı, mezhebi, ırkı nedeniyle hor görülmeyecek, dışlanmayacak.
Toprak bütünlüğümüz, ulusal birliğimiz ve Laik Cumhuriyetimiz tehdit altında olmayacak.
Bir umudum var
Herkesin aşı, işi olacak.
Yoksulumuz din istismarcılarının tuzağına düşmeden yardımlaşacak,
Herkes kimliğini şeref gibi taşıyarak, kardeşçe kucaklaşacak.
İşte o zaman bayramlarımız buruk olmayacak.
Çünkü, bugüne kadar dini bayramlar islamiyetin en özgür, en akılcı, en ileri, en güzel yaşandığı ülkemizde huzurla kutlandı.
Bundan sonra da İslamiyetle Cumhuriyetin, islamiyetle demokrasinin, islamiyetle laikliğin, islamiyetle özgür kadın anlayışının en iyi şekilde bağdaştırıldığı Türkiyemizde bayramlarımızı bayram gibi kutlayacağız.
Bu inanç, duygu ve düşüncelerle ülkemize, insanımıza ve islam dünyasına barışı, kardeşliği, dostluğu, hoşgörüyü, yardımlaşmayı, paylaşmayı ve dayanışmayı esas alan bayramlar diliyor, kurban bayramını içtenlikle kutluyor, saygılar, sevgiler sunuyorum."

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''İnancımız, erdemlerin en üstünü olarak, gelmeyene gitmeyi, vermeyene bağışlamayı ve kötülük edene iyilikle mukabele etmeyi öğütlemişken, bayramlarda kucaklaşmanın, küslerin barışmasının manevi bir yükümlülük olduğu daha iyi anlaşılacaktır'' dedi.Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, birliğin, beraberliğin, kavuşmanın ve özlemleri dindirmenin müstesna günlerinden olan bayramların, aynı zamanda manevi sorumlulukların da hatırlandığı özel günler olduğunu vurguladı.
Mesajında, ''Mübarek Kurban Bayramı'nı kutladığımız bu günler, yardımlaşmanın, darda kalanları hatırlamanın, yolda kalmışları gözetmenin, mahzun ve mağdur kalmışlara yaklaşmanın daha çok olması gereken zamanlardır'' diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

''İnancımız, erdemlerin en üstünü olarak, gelmeyene gitmeyi, vermeyene bağışlamayı ve kötülük edene iyilikle mukabele etmeyi öğütlemişken, bayramlarda kucaklaşmanın, küslerin barışmasının manevi bir yükümlülük olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Yüce Allah'a manen yaklaşmanın ve ulaşmanın en yoğun yaşandığı günlerden olan Kurban Bayramı, aynı zamanda, cömertliğin, rahmetin ve bereketin de her yerde belirdiği, boy attığı bir döneme işaret eder.Sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygusunun güçlendiği, kolektif tavır ve davranışların belirginleştiği ve en önemlisi 'biz' duygusunun ön plana çıktığı bayramların, millet hayatımızda çok önemli bir yeri vardır.''

Bahçeli, ''Bin yıldır sevinçte ve tasada, zaferde ve mağlubiyette, mutluluk ve üzüntüde bir araya gelerek sağlam, ayrılmaz bir bütün oluşturmuş olan Türk milletinin bütün fertleri, sadece bayramlarla sınırlı kalmadan, her zaman ve her daim birlikte olmanın azami sorumluluğunu yerine getireceklerdir'' görüşünü dile getirerek, şöyle devam etti:

''İnancım ve beklentim bu yöndedir. Birlikte saf tutmuş, beraber gülmüş, aynı olaylarla gözleri yaşarmış ya da heyecan duymuş, doğudan batıya, kuzeyden güneye aynı bayramı kutlamış, benzer duyguları hissetmiş aziz vatandaşlarımızın başka bir türlü davranması da zaten mümkün olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, Türk milletini oluşturan fertler arasına ekilmek istenen nifak tohumlarının, kardeşlik bağında ayrılık olarak yeşermemesi için herkesin bilinçli ve sağduyulu hareket etmesi gerekmektedir.
Bayramların anlamına ve ruhuna uygun olarak, içinden geçtiğimiz süreçte imal edilen ve milletimizin bağrına saplanmak istenen sorunlar üzerine hepimizin sağlıklı ve mantıklı bir şekilde tekrar düşünmesi ve sonucunda gerekli davranışı sergilemesi çok önem arz etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, her yöresiyle ve kesimiyle bir bütün olan aziz milletimizin mübarek Kurban Bayramını kutluyor, bu kutlu günlerde sonsuza kadar bir arada olabilmeyi temenni ediyor, bütün vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum.''