'Devleti karanlıklardan tümüyle arındıracağız'

Erdoğan "Devleti güvenilen, hakkaniyetine inanılan bir yapıya kavuşturacağız" güvencesi verdi

Cuma 27.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009
ABONE OL
Toplum olarak demokrasinin üzerine düşen gölgeleri tümüyle ortadan kaldırmayı daha fazla erteleyemeyeceklerinin farkında olduklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devleti karanlıklardan tümüyle arındıracak, hakkaniyetine inanılan, güvenilen istikrarlı bir yapıya kavuşturacakları sözünü verdi. Ulusa Sesleniş konuşmasında Dersim'le ilgili sözleri nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i de eleştiren Erdoğan, "Geçmişte yaşanan birtakım vahim olayları, insanlık onuru ve insaf ölçüleriyle bağdaşmayan birtakım uygulamaları, bugünün Türkiye'sine kabul ettirmeye çalışmak kimsenin haddi olmamalıdır" dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

GÖLGESİZ DEMOKRASİ

Öncelikle devleti karanlıklardan tümüyle arındıracak, hakkaniyetine inanılan, güvenilen istikrarlı bir yapıya kavuşturacağız. Teröre zemin hazırlayan sosyoekonomik sıkıntılara çareler üreteceğiz. Toplumsal ahengi zedeleyen her türlü ayrımcı hareket ve girişimi tartışmasız biçimde sona erdireceğiz. Demokrasiyi, adaleti, eşitliği ve hürriyeti gölgesiz biçimde tesis edeceğiz. Bunlar ülkemizin geleceği için olmazsa olmazlarımızdır.
Demokratik açılımla Türkiye'yi prangalarından kurtaracak iki temel hedefe ulaşmayı umut ediyoruz. Bu hedefler, terörün artık sona erdirilmesi ve ülkemizin demokrasi standartlarının en üst seviyeye yükseltilmesidir. Biz inanıyoruz ki, ülkemizde yaşanan her türlü sıkıntının çözümü, demokrasiye tümüyle işlerlik kazandırmaktan geçer. Terörü bir yol olarak seçenlerle mücadelemizi elbette en etkin ve yetkin biçimde bundan sonra da sürdüreceğiz. Türkiye'nin bütünlüğünden de, insanlarımızın kardeşliğinden de asla taviz vermeyeceğiz.
Adaleti ve özgürlükleri tartışılır olmaktan çıkarmadan geleceğe yürüyemeyiz. İnanç ve fikirlerin tasallut altında tutulmasının önüne geçmeden yolumuza devam edemeyiz. Türkiye, gerçekleriyle yüzleşmek mecburiyetindedir. Bu elbette ucu açık bir süreçtir. Şartlar olgunlaştıkça bu süreç, kesintisiz devam edecektir.
(Onur Öymen'e) Geçmişte yaşanan birtakım vahim olayları, insanlık onuru ve insaf ölçüleriyle bağdaşmayan birtakım uygulamaları bugünün Türkiye'sine kabul ettirmeye çalışmak kimsenin haddi olmamalıdır. Bugün nefretleri körükleme yerine, kardeşliği sahiplenme günüdür. Bugün kanayan yaraları şefkat ve merhametle sarma günüdür.
Her bayram bize zaman zaman ne yazık ki sevinç olmaktan çıkıyor ve bu trafik kazalarında aldığımız haberlerle hüzne dönüşüyor. Bu bakımdan tüm vatandaşlarımdan özel bir ricam olacak. Trafik kurallarına lütfen uyunuz, hız yapmayınız. Yolların kralı yoktur, kuralları vardır. Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda da "Bayram günlerinde insanlar birbirini sevgiyle ve sevinçle kucaklayacaklardır'' dedi.