'Bazıları paçasındaki taşı döküyor'

Başbakan Erdoğan, ABD'ye gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda gündemi değerlendirdi: Açılım konusunda herkes eteğindeki taşları, kimisi de paçalarındakini döküyor. Sine-i millet, hiçbir partinin tasarrufu altında değildir

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama ile Washington'da bugün kritik bir görüşme yapacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda önemli mesajlar verdi. Erdoğan, ABD'nin "muharip asker" talebine olumlu yanıt verilmeyeceğinin altını çizdi: "Silahlı Kuvvetlerimiz Afgan halkıyla arasındaki o birlikteliği, o hoşgörüyü aynen korumak durumundadır. Şu ana kadar neyse bizim aramızdaki, sözleşmedeki taahhütlerimizi, aynen devam ettireceğiz..." Başbakan Erdoğan, DTP'nin "sine-i millet" çıkışı ve açılıma desteği kestiği açıklamasıyla ilgili de, "Herkesin taşları eteğinden dökülüyor. Kimilerinin de paçalarından dökülüyor. Sine-i millet hiçbir partinin tasarrufunda değil" dedi. İşte başbakanın sözlerinden öne çıkanlar:

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON

"Doğmamış çocuğa don biçilmez. Bu kararı (DTP'nin kapatılması) verecek olan merci Anayasa Mahkemesi. Bu konudaki kararı nedir, ne değildir? Bunu ben bilemem. Fakat, parti kapatmalarla ilgili bizim düşüncemiz bellidir. Daha önce bunları defalarca açıkladık. Temenni ederim ki verilecek karar ülkemiz için hayırlı olur. Sine-i millet hiçbir siyasi partinin tasarrufu altında değildir. Demokratik açılım süreci konusunda herkesin taşları eteğinden dökülüyor. Kimilerinin de paçalarından dökülüyor. "

YARGI ERKİNE MÜDAHALE

(CHP lideri Baykal'ın "Hükümetin orduya karşı asimetrik psikolojik harekat içersinde olduğundan en ufak bir şüphem yok" sözlerine yönelik) "Bu Yargıda olan bir süreç. Yargı süreci üzerinde Sayın Baykal çok rahat tassarruflarda bulunabiliyor. Lütfen yargıya intikal etmiş konularda yargıyı kendi haline bırakalım. Hukuk çerçevesi içersinde bu tasarrufu yargı yapsın. Bu konularda hiç birimiz konuşmayalım. Anayasanın belirleyici hükümleri var. Buna rağmen ana muhalefet lideri, her zaman bu tür müdahaleleri yapıyor. Bunları, kuvvetler ayrılığı prensibinin egemen olduğu demokratik bir toplumda, yargı erkine müdahale olarak görüyorum."

ORGENERAL GÜNER'İN GELİŞİ

("Bir ABD seyahatinizde ilk kez Genelkurmay İkinci Başkanı da heyette yer alıyor" sorusu üzerine) 2007'de de heyette dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun yer alıyordu. Şu anda da Aslan (Güner) paşamızla birlikte bu seyahati yapıyoruz. Gündemimde Irak var, Afganistan var. İşin ehli olan TSK temsilcileriyle birlikte bu işi yapmamızdan daha doğal bir şey olamaz.