'Demokraside balans ayarı sandıkta yapılır'

Devlet Bakanı Bülent Arınç komutanların ifade vermesini yorumladı: Sayın Baykal bile 'Doğru' dedi. Siyasetçi hata yapabilir ama balans ayarı tankla değil sandıkta olur

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Üç eski kuvvet komutanının darbe girişimiyle ilgili ifade vermesi dün de siyasetin gündemindeydi. Başbakan Erdoğan, hükümetin TSK'ya karşı asimetrik savaşın parçası olduğunu iddia eden CHP lideri Deniz Baykal'a tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan, dün ABD'ye hareketinden önce, "CHP lideri Baykal hükümetin orduya karşı asimetrik psikolojik harekât içinde olduğunu söyledi. Düşünceleriniz nedir?'' sorusu üzerine, konunun yargıda olduğunu anımsatarak şöyle dedi: "Yargı süreci üzerinde Sayın Baykal çok rahat tasarruflarda bulunabiliyor. Lütfen ne siyasetçiler, ne medya mensupları yargıya intikal etmiş bu konularda konuşmasın. Yargıyı kendi haline bırakalım.'' Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da "AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısına'' gelişinde eski kuvvet komutanlarının ifade vermesini değerlendirerek, "Bir hukukçu olarak ayaküstü böyle bir değerlendirme yapmam uygun olmaz. Sayın Baykal dahi bunun çok doğru olduğunu ifade etti. Artık bu konuşmasından sonra bizim bir şey söylememize gerek kalmadı" dedi.

'KAFESİN HEDEFİ AK PARTİ'
Bülent Arınç, Gençlik Kolları'nın toplantısındaki konuşmasında da siyasetçinin hata yapabileceğini belirterek, "Ama bundan dolayı siyasetçiye tankla topla balans ayarı yapılamaz. Demokrasilerde balans ayarını sandıkta halk yapar. Bugün, muhalefet partilerinin liderlerinin ağzından dökülen cümleler gibi karşısındakini düşman gibi gören bir anlayış, geçmişte de vardı maalesef. Bunun sonucu bir bakıma 1960 darbesi oldu, 1971 muhtırası oldu'' diye konuştu. "En akıllı biziz diyerek darbe yapmaya kalkmışlardır ama sonunda başka şeyler olmuştur. Bu kadar plan, kafes neyse hepsinin hedefinde AK Parti iktidarı var'' diye konuşan Bakan Arınç şöyle devam etti: "Dünün o kuvvetli komutanları, bir kısım basında anlı şanlı hayat hikâyeleriyle, törenleri, tavırlarıyla, konuşmalarıyla tekrar tekrar gözümüzün önüne gelenler, sadece davet edilip ifadeleri alındı. Bunu Türkiye için çok müthiş bir olay olarak görenler var. Bunlar zannediyorlardı ki Türkiye'de herkes her şeyi yapabilir. Özellikle belirli kesimler için hiç bir zaman 'Gözünün üzerinde kaşın var' denilmez. Onlara hiç bir zaman soru sorulamaz, bunları biz ilk defa bu dönemde gördük."

***

Gençlik Kolları'nın toplantısına katılan Devlet Bakanı Bülent Arınç, 3 eski kuvvet komutanının ifadelerinin alınmasına ilişkin, "Bir hukukçu olarak ayaküstü yorum yapmam doğru olmaz" diye konuştu.