DTP'nin sırat köprüsü

Sokaktaki gerilimin yükseldiği, Tokat'tan yedi şehit haberinin geldiği bir ortamda, Anayasa Mahkemesi bugün DTP'nin kapatma davasını görüşmek üzere toplanıyor

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
DTP ve AK Parti'nin karşılıklı açıklamalarıyla "sınır"da duran açılım süreci devam ederken, Anayasa Mahkemesi kritik karar için bugün toplanıyor. Mahkeme, şehit haberlerinin hemen ertesinde, DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı esastan görüşmeye başlıyor. Anayasa Mahkemesi heyeti bugün saat 09.00'da toplanarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı DTP'nin kapatılması istemli davayı görüşmeye başlayacak. Mahkeme'nin 11 asil üyesi ile raportörlerin yer alacağı toplantıda ilk olarak raportörlerin "kapatılsın" istemli raporu okunacak. Raporun 500 sayfayı bulması nedeniyle özetlenerek okunması bekleniyor. Ardından varsa üyelerin müzakere usulüne ilişkin görüşleri dinlenecek.

'HAZİNE YARDIMI' DÜĞÜMÜ
Daha önce "Uyum Yasaları" kapsamında, siyasi partilerin eylemlerinin kapatmayı gerektirmeyecek ölçüde odak oluşturduğu sonucuna varılırsa, Hazine yardımının kesilmesi seçeneği getirilmişti. AK Parti hakkındaki karar da bu doğrultuda olmuştu. Ancak DTP Hazine yardımı almadığı için Yüksek Mahkeme öncelikle şu sorunun yanıtını arayacak: "DTP'nin bölücü eylemlerin odağı olduğu sonucuna varılır, eylemlerin kapatma yerine Hazine yardımının kesilmesini gerektirecek ölçüde olduğu tespit edilirse ne olacak?" Yüksek Mahkeme bunun ipuçlarını daha önceki bir kararında vermişti. Mahkeme, "Anayasa Mahkemesi'nin ihtar kararlarına uymayan partilerin Hazine yardımının kesilebileceği" yönündeki yasa hükmünü iptal ederken, Hazine yardımı almayan partiler için şu yorumu yapmıştı: "Bu partiler açısından bu cezanın infaz kabiliyetinin olmadığı dikkate alındığında, bu partiler açısından söz konusu cezanın geçerli ve işlevsel bir yaptırım olduğu söylenemez. Bu, devlet yardımı almayan siyasi partilerin emredici hükümlere aykırı faaliyetlerinin yaptırımsız kalması sonucunu doğurduğundan, bu tür partiler lehine bir ayrıcalık oluşturur." Mahkeme'nin bu gerekçesi, DTP aleyhine yorumlanmıştı.