Ergün'den sağduyu çağrısı

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 17:21
ABONE OL
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, terör olaylarındaki artışa işaret edilerek, bunun iktisadi faaliyetler üzerindeki etkisini değerlendirmesinin istenmesi üzerine de terör olaylarının iktisadi kararların verilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.''Türkiye üzerindeki bu yüklerden kurtulmalı'' diyen Ergün, şöyle devam etti:

''Türkiye'de terör bitecektir. Terörle yaşayamayız. Bu kimsenin yararına değil. Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunda yaşayan insanların da yararına değil. Oralarda çok büyük bir potansiyel, çok büyük bir zenginlik var ama bunlardan dolayı bu zenginlik yatıyor. Terörü meslek haline getiren ve bitmesin diye uğraşanlar da var ama bitecektir.''

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle biraraya gelen Bakan Ergün, Tokat'ta meydana gelen olaylara da değindi ve bu olayların arkasında kim varsa ortaya çıkacağını söyledi. Danıştay saldırısının sonrasında Türkiye'nin üzerine adeta bir karabulut çöktüğünü ifade eden Ergün, bu tür eylemlerin amacının da bu olduğunu söyledi. Ergün, halkın sağduyulu olması ve bunların arkasında ne var görmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir gazetecinin, ''Tokat'ta 7 askerin şehit olmasını Ergenekon'la mı ilişkilendiriyorsunuz, bu olayda terör örgütü dışında bir başka adres olduğunu mu düşünüyorsunuz'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Ergün, ''Tokat'ta yıllardır bu boyutlarda bir terör olayı yaşanmazken bir karakol devriyesi yapan askerlerin sisli bir havada baskına uğraması, Tokat'taki çok spesifik bir nedene ya da Tokat'ta vaktiyle eylemler yapmış TİKKO, DHKPC gibi örgütlerin yeniden eylem kabiliyeti kazandığına mı işaret eder yoksa araştırmalar başka şeyi mi ortaya koyacaktır? Bunları görmek lazım'' yanıtını verdi.

Danıştay saldırısında da bir çok yorumlar yapıldığını, bazı yargı mensuplarının sonradan mahcup olacakları beyanlarda bulunduklarını anlatan Bakan Ergün, o açıdan ilk etapta fevri yorumlar yapmanın doğru olmadığını söyledi. Ergün, Türkiye'de artık hiç bir şeyin gizli kalmadığını, bir süre sonra ortaya çıktığını belirtti.