Siyasi rant için ihanet

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
CHP lideri Deniz Baykal'ın, sokak eylemleri ve 7 askerin şehit edilmesinin ardından gösterdiği "Artık açılımı devam ettirmek bir ihanettir" tepkisine hükümetten yanıt geldi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Böyle büyük bir hedefe karşı çıkanlar asıl ihanet ediyor. Sırf siyasi rant için bunlara karşı çıkılıyorsa, esas hainlik budur" dedi. Atalay, Baykal'a şu sözlerle yanıt verdi: "Kardeşlik için çalışmak hainlikse ki koskoca ana muhalefet partisi liderinin ifadesi böyle, onu herkesin takdirine bırakıyorum. Biz acılar olmasın, analar ağlamasın diye uğraşıyoruz. Bunları bitirelim istiyoruz. Açılım devam ediyor."

Vekillerle yemek yedi
ATALAY, partisindeki Kürt kökenli vekillerle, Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan'ın bürosunda bir araya geldi. Vekillerle yemek yiyen Atalay, süreci anlattı vekilleri dinledi. Vekiller yemekte Atalay'dan açılımdan geri adım atılmamasını istediler.

'Bakış açısı bıktırdı'
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Baykal'ın suçlamasıyla ilgili olarak "Bu bakış açılarından bıkkınlık duyduğunu" söyledi. Günay "Değil lider, parti mensubunun bile böyle söz söyleyebileceğini tahmin etmiyorum" dedi.