Baykal: Konuşsak bile bir şey değişmez

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesi gerektiği" görüşlerine, "İktidar bu anlayışla devam ettiği sürece konuşsak da bir şey değişmez" yanıtını verdi. Baykal, "Süreçten rant elde etmeye çalışıyorlar" iddialarına, "Herkes açılımı alkışlarken de bedel ödemeyi göze alıp karşı çıktık. Hükümetin PKK'yı koruma duygusu insana acı veriyor" dedi. Baykal, dün bir grup gazeteciye şu değerlendirmeleri yaptı:
Türkiye'nin bu hale gelişinin sorumlusu muhalefet değildir, iktidardır. İktidar bu anlayışıyla devam ettiği sürece biz konuşsak da konuşmasak da bir şey değişmez. Bu iktidarın çok köklü yörünge değişikliğine girmesi gerek.
Efendim 'siyasi bir boşluk var.' Hayır, siyasi boşluk değil, siyasi temel bakış farklılıkları var. İçişleri Bakanı, 'açılım politikasında biz samimi olduğumuz halde rant elde etmek için buna karşı çıkıyorlar' diyor. Ben senin duygularının samimiyetini sorgulamıyorum. Yaptığın işin Türkiye'yi ne hale getirdiğini görüyorum ve buna karşı çıkıyorum.
CHP olarak buna rant olduğu için değil, memleket yararı olduğu için karşı çıktık. Gerekirse bedel ödemeyi göze alarak yola çıktık.