Kapatma için ne dediler?

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 20:16
ABONE OL
MHP LİDERİ BAHÇELİ: MAHKEME KARARINI HERKES SAYGIYLA KARŞILAMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yüce Mahkeme'nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır" dedi.

MHP Lideri Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nce DTP'nin kapatılmasını değerlendirdiği bir yazılı açıklama yaptı. Bahçeli, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın DTP'nin temelli kapatılması için 16 Kasım 2007 tarihinde açtığı dava bugün sonuçlanmıştır. İki yılı aşkın bir mesai sonrası Anayasa Mahkemesi siyasi partilerin faaliyetlerinde uyulacak esaslar hakkında Anayasamızda ve Siyasi Partiler Kanunu'nda yer alan hükümler uyarınca bir inceleme yapmış ve DTP'nin terör ve şiddetle ilişkisi ve bölünmez bütünlük aleyhindeki faaliyetlerin odağı olduğunu tespitinde bulunarak bu partinin temelli kapatılmasına karar vermiştir. Bu kararda dikkati çeken bir husus, 2 DTP'li milletvekilinin milletvekilliği düşürülerek siyasi yasak kapsamına alınması olmuştur. Bu milletvekilleri dahil 37 DTP yöneticisine siyasi yasak yaptırımı uygulanmıştır. Yüce Mahkeme'nin kararının açıklanması ile DTP'nin siyasi faaliyetleri son bulmuş ve malları hazineye devredilmiştir.

Bugün itibariyle kapatılan DTP'ye mensup milletvekilleri bağımsız milletvekili haline gelmişlerdir. Yüce Mahkeme'nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır."

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, siyasi partilerin kapanacağı ''mekanın'' halk olması gerektiğini belirterek, ''Siyasi partileri halkın desteği kurar, yine halkın desteği bittiği takdirde kapatılır'' dedi.

DTP'nin kapatılmasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elitaş, ''AK Parti olarak prensipte siyasi partilerin kapatılacağı mekanın halk olması konusundaki fikrimizi tekrar ediyoruz. Siyasi partileri halkın desteği kurar, yine halkın desteği bittiği takdirde kapatılır'' değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesinin verdiği karara herkesin demokratik toplum ve hukuk devleti içinde uymak zorunda olduğunu anlatan Elitaş, herkesin bu kararla ilgili olarak üzerine düşeni yapmakla yükümlü olduğunu kaydetti.

Elitaş, ''Anayasa Mahkemesi, bu kararı, teröre bulaştığı gerekçesiyle veriyor. İleride yapılacak düzenlemede bu da mı kaldırılacak?'' sorusuna ''Hayır, hayır... o şekilde değil. Siyasi partiler, mevcut mevzuat hükümleri kapsamında toplumun huzur ve refahını sağlamayı kendilerine amaç edinmişlerdir'' karşılığını verdi.

Bir gazetecinin ''DTP'nin kapatılmasıyla siyaset bundan sonra nasıl şekillenir? Bir açılım süreci de var...'' sorusunu Elitaş, şöyle yanıtladı:

''Bizim açılım sürecimiz, DTP'nin kapatılması açılmasıyla alakalı değil, Türkiye'nin demokratikleşmesiyle ilgilidir. Türkiye'nin demokratikleşmesi için açılım süreci, her ortamda, her şekilde devam edecek. Açılım süreci, bir barış ve kardeşlik, milli birlik ve beraberlik projesidir. Milli birlik ve beraberlik projesi, herkesin birbirini anlayabilmesi ve birbirine sabır etmesi, birbirinin fikirlerine katılmasa da saygı göstermesidir. En uç fikirler olsa dahi o fikirleri söyleme imkanını bulmalı, toplum bu konuda gerekli değerlendirmeyi yapabilmeli.''

''MİLLET KİMİ SİNESİNE KABUL EDER, KİMİ ETMEZ...''

Elitaş, ''DTP'nin kapatılmasıyla bölgede gerilimin daha da artacağına ilişkin görüşlere katılır mısınız?'' sorusu üzerine ise şunları söyledi:

''Olmaması gerekir. Normal şartlar altında olmaması gerekir. Anayasa çerçevesinde Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlara uymak mecburiyetindeyiz. Buna belki eleştiri mahiyetinde tepkiler olabilir ama aşırı tepkilere gitmenin, demokratik yapı içerisinde olumsuzlukları beraberinde getirir. Bizim amacımız, Türkiye'de demokrasiyi hakim kılabilmektir. Demokrasiyi hakim kılabilmek adına, demokrasi dışı, zorla veya farklı söylemlerde bulunmak, demokrasiye aykırı bir harekettir. Demokratik tepkiyi gösterirken demokrasi dışı hareketlerde bulunmamak lazım.''

Elitaş, bir çgazetecinin, ''DTP milletvekilleri daha önce partilerinin kapatılması halinde sineyimillete döneceklerini söylemişlerdi. Bu durumda istifaların Genel Kurulda görüşülmesi gerekecek'' demesi üzerine, ''Kendi bilecekleri iş... Şu anda olmamış bir konuyla ilgili yorum yapmamız uygun değil. Onlar kendi görüşlerini ifade etmişlerdir. O görüşler çerçevesinde milletin sinesine döneriz' diyorlar. Millet kimi sinesine kabul eder, kimi sinesine kabul etmez, o milletle aralarındaki hukuka bağlı bir iştir. Henüz bu konuda sadece bir açıklama vardır. O konu, TBMM'ye gelmediğinden dolayı yorum yapmak uygun değil'' dedi.

''KAPATMA KARARLARI SORUNU ÇÖZMEDİ''

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da kararı değerlendirirken prensip olarak AK Parti'nin siyasi partilerin kapatılmasına karşı olduğunu belirterek, ''Bugüne kadar verilen kapatma kararları, demokrasimizin de hukuk devletimizin de standartlarını yükseltmemiştir. Aksine tüm kapatma kararları, hukukumuza ve demokrasimize de zarar vermiştir. Kaldı ki bugüne kadar verilen kapatma kararları herhangi bir sorunu da çözmemiştir'' diye konuştu.

Varlığına son verilen siyasi partilerin tüzel kişiliği ortadan kalkmasına rağmen farklı kimliklerde varlığını sürdürdüğüne işaret eden Bozdağ, ''Netice itibarıyla bu bir mahkeme kararıdır. Hepimiz için bağlayıcı ve uyulması zorunlu bir karardır'' dedi.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI KUMLU

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, "Demokrasimizin gelişmesi, siyasi partilerimizin kapatılmamasından geçer" dedi.

Kumlu, DTP'nin kapatılmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, şöyle dedi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulduğu günden bu yana bir çok kez demokrasi sınavından geçmiş ve demokrasimiz zaman zaman düştüğü dar boğazların etkisini yıllar geçse de üzerinden atmayı başaramamıştır. Anayasa ve yasalarımızda kendisini ifade eden bu etkiler, sendikalar başta olmak üzere genel olarak tüm örgütsel yapılanmaların hareket alanını sınırladığı gibi, kimi söylemleri nedeniyle bazı siyasi partilerimize ilişkin kapatma davalarının açılmasını ve kimi siyasi partilerimizin de kapatılmasını beraberinde getirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihine baktığımızda parti kapatmaları ve siyaset yasaklarıyla hiç bir yere varılamadığını, aksine bu tür uygulamalarla baskı altına alınmak istenen siyasi görüşlerin ülkemiz siyasetinde daha da büyüyerek yer aldığını göstermiştir. Hiç şüphesiz, demokrasimizin gelişmesi, artık siyasi partilerimizin kapatılmamasından geçmektedir. Türkiye bir an evvel "parti kapatma" ayıbından kurtulmalı, TBMM, sağlanacak en geniş ittifak ile Anayasa ve ilgili yasalarda yapacağı değişikliklerle ülkemizde varolan demokrasinin sınırlarını genişletmelidir."

ÖYMEN: "KARAR AÇIKTIR HERKES SAYGI GÖSTERMELİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkında verdiği kapatma kararını "Karar açık herkesin saygı göstermesi lazım" şeklide değerlendirdi.

Öymen, ANKA'ya yaptığı değerlendirmede Anayasa Mahkemesi'ndeki dava sürecinde CHP olarak herhangi bir açıklama yapmadıklarını söyledi. Öymen "Ancak Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Karar açıktır. Herkesin bu karara saygı göstermesi lazım" dedi.

SHP LİDERİ ERGÜN

SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün, DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına ilişkin, "Bu karar, Türkiye demokrasisine ve Kürt açılımına zarar verecektir. Toplumsal barışın gerçekleşmesini öteleyecektir" dedi.

SHP lideri Ergün, Anayasa Mahkemesi'nce DTP'nin kapatılmasını değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Ergün, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Demokratik Toplum Partisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması siyasi karardır. Bu Anayasa Mahkemesi'nin ilk siyasi kararı da değildir. Ne yazık ki, kuruluşundan beri Anayasa Mahkemesi bu siyasi yaklaşımlarından arınamamıştır.

Bu karar, Türkiye demokrasisine ve Kürt açılımına zarar verecektir. Toplumsal barışın gerçekleşmesini öteleyecektir.

Bu karar, bir anlamda, demokratik açılımın DTP'nin kapatılmasıyla kesintiye uğraması demektir. Türkiye toplumu, göstereceği demokratik tepkilerle bu kesintinin çok uzun sürmemesini sağlayacaktır.

DTP bir kitle partisidir. Sadece hukuki bir varlık değil, aynı zamanda sosyolojik bir varlıktır. O nedenle, Anayasa Mahkemesi kararıyla DTP'nin hukuken kapatılması, o doğrultudaki siyasi hareketi sonlandıramaz. Olsa olsa bütün diğer parti kapatmaların da olduğu gibi, birikmiş siyasi deneyimlerin heba olmasına yol açacaktır.

Bu kararın, Türkiye'de son siyasi parti kapatma kararı olmasını diliyoruz. Bu bağlamda, Hükümet, Siyasi Partiler Yasası'nı değiştirmek için derhal girişimde bulunmalıdır. Siyasi Partiler Yasamız, sosyolojik gerçeklere ve demokrasi prensiplerine uygun hale getirilmelidir.

Son olarak, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin düşürülmesi kararı, ulusal iradeye müdahaledir. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, DTP'nin ''temelli'' kapatılmasıyla ilgili, ''Prensip olarak biz parti kapatılmasına karşıyız. Bununla beraber bütün çözüm sağlanmış olmuyor'' dedi.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir maden ocağındaki göçükle ilgili incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gelen Bakan Yıldız, 19 işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle büyük ve derin bir üzüntü duyduklarını söyledi.

Hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Yıldız, konuyu Ankara'da dünden beri yakından takip ettiğini, çalışmaları yakından koordine etmek için de bölgeye geldiğini ifade etti. Yıldız, bölgede çalışmaların dikkatlice sürdürüldüğünü belirtti.

Bakan Yıldız, gazetecilerin, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Prensip olarak biz parti kapatılmasına karşıyız. Bununla beraber bütün çözüm sağlanmış olmuyor. Ancak bu, Anayasa Mahkemesinin verdiği bir karar. Gerekçeli karar ortaya çıkana kadar kesin cümleler etmemek lazım. Biz de bu gerekçeli kararı bekleyeceğiz ama şu anda hukukun, yargının verdiği bir karar vardır ve bunu hep beraber takip edeceğiz.''

Bakan Yıldız'ın, maden ocağındaki yetkililerle toplantı yapacağı öğrenildi.