'Türkiye barışı yakalayacak'

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, karar sonrasında, "Türkiye, parti kapatmakla bu sorunu çözemez. Sorunlar, ortak akıl, diyalog yoluyla çözülür" dedi

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
KAPATILAN DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, kapatma kararının ardından genel merkez önünde yaptığı açıklamada, "Türkiye sancılı bir süreci yaşıyor. Buna rağmen Türkiye bir gün barışı yakalayacak" dedi. Anayasa Mahkemesi'nin kararının açıklandığı sırada Türk ve Tuğluk'un gözlerinin dolduğu görüldü. Parti genel merkezine derin bir sessizlik hakim oldu. Türk, genel merkez önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin sancılı bir süreç yaşadığını belirterek, şunları söyledi: "Bizim özlemimiz bu sancılı sürecin uzamaması, herkesin yeniden düşünmesi ve Türkiye'de halkları kucaklaştıracak bir anlayışı egemen kılmak için çaba göstermesidir. Türkiye, parti kapatmakla bu sorunu çözemez. Sorunlar, ancak ortak akılla, diyalogla, mantıkla çözülebilir." Parti olarak bugün bir açıklama yapacaklarını belirten Türk, daha önce aldıkları kararların arkasında olduklarını kaydetti. Türk, şöyle devam etti: "Demokrasi ve barış mutlaka zafere ulaşacaktır. Ne kadar engellenirse engellensin barış ve demokrasi üstün gelecektir. Sürecin hassasiyetini kavrıyoruz. Amacımız sorunun çözümüdür, başka da bir amacımız yok." Konuşmasında "Mücadelemiz devam edecek" diyen Türk "Bunun için benim yasaklanmış olmam, Aysel Tuğluk'un yasaklanmış olması, 37 kişinin yasaklanmış olması siyasetin, demokratik mücadelenin biteceği anlamına da gelmez'' dedi. Aysel Tuğluk da karar sonrası "Türkiye demokrasisi ciddi yara aldı. Demokratik siyasete inanıyoruz ve karara rağmen bu inancımızda esneme olmayacak" diye konuştu.

SİNE-İ MİLLET EĞİLİMİ

Sine-i millete dönme eğiliminde olan DTP'nin bunu gerçekleştirebilmesi için TBMM'nin onayı gerekiyor. DTP milletvekillerinin istifa dilekçesini TBMM Başkanlık Divanı'nca 7 gün içerisinde "tespit" edilmesinden sonra, üyeliğin düşmesine TBMM Genel Kurulunca görüşmesiz olarak karar verilecek. İstifaların kabulü için "basit çoğunluk" yeterli. Öte yandan Ankara ve Diyarbakır'daki özel yetkili Ağır Ceza mahkemelerinde süren davalarında bugüne kadar ifade vermeye gitmeyen Türk ve Tuğluk, milletvekilliklerinin düşmesiyle birlikte ifadeye polis zoruyla götürülebilecek.

OĞLUNU ASKERE GÖNDERİYOR
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, dün iki hüznü bir arada yaşadı. Kapatma ve hakkında verilen siyasi yasak kararı ile yıkılan Türk, bugün de oğlu Ejder Türk'ü askere gönderiyor. Ahmet Türk'ün oğlu Ejder Türk, bugün Adapazarı'ndaki birliğine teslim olacak. Yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne olan Türk'ün evinden çıkan milletvekilleri, "Kapatma kararını değerlendirmek için değil, Ahmet Bey'in oğlu askere gideceği için geldik" dediler. Mardin'de yaşayan Türk, askere gitmeden iki gün önce ailesiyle vedalaşmak için Ankara'ya geldi.