'Özgürlükler genişlemeli'

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili, ''Hakkında kapatma kararı verilen parti, bu tür hataları yapmamaya, bu tür davalara muhatap olmamaya özen göstermeliler. Ancak biz de siyasi partilerimizin özgürlük alanını genişletici birtakım değişiklikler yapmak durumundayız'' dedi. Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Olağanüstü Konferansı'na katılmak için geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de, DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması kararını değerlendiren Şahin, şu mesajları verdi:
Artık bu çağda siyasi partilerin kapatılmış olması, siyasi partiler demokrasisi açısından birtakım eleştirilere yol açıyor. O ülkenin eksik bir demokrasi ile yönetildiği şeklinde bir izlenime yol açıyor. Türkiye artık bunları geride bırakmalıdır.
Anayasada ve Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler var. Bunları şu ana kadar maalesef yapamadık, parlamento yapmalıydı.
Bu karardan ve süreçten herkesin dersler çıkarması gerekir. Öncelikle hakkında kapatılma kararı verilen siyasi partinin mensuplarının öncelikle değerlendirme yapmaları gerekir. 'Nerede hata yaptık?' sorusunu sormaları gerekir. Belki bundan sonra başka bir siyasi vasıta ile yola devam etme ihtiyacını duyabilirler. O nedenle ileride bu tür hataları yapmamaya, bu tür davalara muhatap olmamaya özen göstermeliler.
Ancak biz de siyasi partilerimizin özgürlük alanını genişletici birtakım değişiklikler yapmak durumundayız. Anayasa'nın 69. maddesi değişikliğe muhtaçtır. Suç işleyen siyasi parti mensupları varsa onlarla ilgili cezai müeyyidenin uygulanmasının daha isabetli olacağını düşünüyorum. Şahin, Anayasa Mahkemesi kararını partiye tebliğ edeceğini açıkladı. DTP Bütçe görüşmelerine katılamayacak.