Türk: Meclis çalışmalarına fiili olarak son veriyoruz

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı için "Karar siyasi, barışa, kardeşliğe darbe vurdu" diyen Ahmet Türk, "Siyaset boşluk kabul etmez, mücadeleyi sürdüreceğiz" açıklaması yaptı

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, Meclis çalışmalarından fiilen çekildiklerini açıkladı. Veda konuşmasında Anayasa Mahkemesi'nin kararını "siyasi" olarak nitelendiren Türk, "Barışı isteyenler terörist ilan ediliyor. Şiddetin durmasını isteyenler farklı muamele ile karşı karşıya kalıyor. Kan kanla, şiddet şiddetle, silah silahla temizlenmez" diye konuştu. Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Türk, şu mesajları verdi:

UMUDUMUZ SÜRÜYOR

Parlamento'ya geldiğimizden beri hep barışı savunduk. 'Kan kanla, şiddet şiddetle, silah silahla temizlenmez.' Bu akan kanın durması için mutlaka tertemiz suyu kullanmamız lazım. Çatışmalı sürecin ortadan kalkması için çaba göstermemiz lazım.
Barışı isteyenler terörist ilan ediliyor. Şiddetin durmasını isteyenler farklı muamele ile karşı karşıya kalıyor. Bir tek konuşmamızda 'Bu iş şiddetle çözülür' sözü yok.
Leyla Zana bu partinin kurucusu değil. Destek amacıyla bu partiye kaydını yapmış, Yargıtay'ın uyarısı üzerine kaydı hemen silinmiş, ayrılmıştır. Kapatma nedenlerinden biri Zana gösterilmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin ne kadar titiz davrandığını kamuoyuna havale ediyorum.
Parlamentoya inandığımız için siyaset yaptık. Siyasi mücadeleyi sürdüreceğiz.
'Ergenekon terör örgütünün avukatıyım' diyenler, Yargıtay Başsavcısı dava açmıyor, barışı isteyenler hakkında dava açıyor. 'Türk halkının öfkesini görecekler' diyenler, halkları karşı karşıya getirenler hakkında, MHP ile ilgili dava açmıyor.
Demokratik siyasetin önemini görüyoruz. Demokrasi isteyenler, bedel ödemeye hazır olanlar, etnik kimliği ne olursa olsun bu yanlış, asimilasyoncu, yanlış zihniyete birlikte 'dur' diyecek.
Parlamentonun bu anlayışı Türkiye'yi felakete sürüklüyor. Çözüme tahammül etmeyen bir parlamento var bu ülkede. Kürte, Türke yazıktır. Gelin bu mantıktan kurtulun.
Barış çabalarımız sürerken Anayasa Mahkemesi'nin siyasi bir karar alarak, statükocu bir kararla ortaya çıkması barışa, kardeşliğe inancımıza darbe vurulmuştur. Bu hukuki değil siyasi bir karardır.
Demokratik siyaseti önemsiyorum, arkadaşlarım kararlılıklarını açık şekilde ifade ettiler. Grubumuz fiili olarak bugünden sonra Parlamentodan çekilmiştir, çalışmalara katılmayacaktır. Ama umut ediyorum ki herkes bugünü, yarını, geleceği yeniden düşünür. (Sine-i millet kararı sorusu üzerine) Geçmişte aldığımız kararların arkasındayız. Dostlarımız var. Mücadele veren dostlar var. Daha geniş değerlendireceğiz.