'Yasalar ortada, Anayasa Mahkemesi ne yapsın?'

Partilerin kapatılmasına karşı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DTP ile ilgili "Terör örgütünün varoluş sebebi olduğunu ilan eden parti yöneticileri varken mahkeme ne yapsın" dedi

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilke olarak parti kapatmalara karşı olduğunu belirterek, "Şu hepimizin şahit olduğu bir şey ki terör örgütünün varoluş sebebi olduğunu ilan eden yöneticileri olduğu sürece mahkeme ne yapacak?" dedi. Anayasa Mahkemesi'nin kararı oybirliğiyle aldığını ve karara saygı gösterilmesi gerektiğini hatırlatarak, kararın gerekçesini beklemek gerektiğini dile getiren Gül, "Gönül arzu ederdi ki partinin yöneticileri de partilerini korumak için gerekli özeni, dikkati göstermiş olsalardı... Onlar da bu özeni göstermeyince Anayasa Mahkemesi ne yapsın. Anayasa ortada, kanunlar ortada." Karadağ'da temaslarda bulunan Gül, "Bu devirde parti kapatılmaz anlayışı Türkiye'ye hakim oluyor bir yandan da AİHM kararları var" değerlendirmesine de şu yanıtı verdi:

GEREKÇE BEKLENMELİ
"Şüphesiz ki kararın gerekçesini beklemek gerekir. Şu hepimizin şahit olduğu bir şey ki terör örgütünün varoluş sebebi olduğunu ilan eden yöneticileri olduğu sürece mahkeme ne yapacak? Bunu aleni mikrofonlara söylediler." Kararın nasıl uygulandığını hep beraber göreceklerini kaydeden Gül, bunun kanunda belli olduğunu dile getirdi. "Bundan sonraki sürecin sağduyulu geçmesi açısından bir mesajınız olacak mı" sorusuna da Gül şu yanıtı verdi: "Doğrusu, ben şunu arzu ederdim. Partinin yöneticileri topyekün belli bir konuyla değil Türkiye'de demokratikleşme sürecine katkıda bulunsalardı. Keşke Meclis'e geldiklerinde gösterilen ilgiyi anlamış olsalardı. Başta ben olmak üzere siyasi partilerin hepsine eşit davrandım, hiçbir ayırım yapmadım. Bütün bunların anlaşılamadığını, değerlendirilemediğini görüyorum." Türkiye'nin demokratik standartlarını geliştiren bir ülke olduğuna vurgu yapan Gül, çok partili sistemde partilerin farklı farklı fikirlerinin olduğunu belirterek "Türkiye farklılıkları, bir zenginlik olarak görüp bunları ayrımcılık olarak görenlere de karşı çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunun ne kadar değerli olduğunu anlamalıdır. Türkiye kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Ümit ederim ki herkes bundan dersini çıkarır" dedi. Gerginliğin, çatışmaların hiç kimseye faydası olmadığını, bütün problemlerin demokratik yollarla aşılabileceğini kaydeden Gül, "Türkiye'yi 20-30 yıl önceyle karşılaştırdığınızda demokratik standartlarımız yükseldi ve ileride daha da yükselecek" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de teröre yer olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Doğu ve Güneydoğu'daki halka şu sözlerle seslendi:

'GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ'
"Türkiye bütün vatandaşlarına sahip çıkmış, onların sorununu çözmek için büyük bir gayret içindedir. Terör örgütü asla vatandaşlarımızı temsil edemez. Terör örgütünün yüzünü herkes görmüştür. Terörü izole etmenin çaresi demoktratikleşmedir. Demokrasi terörü ve terör örgütünü izole eder. Halkımız, Türk devletinin ne kadar iyi niyetli hareket ettiğini ve terör örgütünün bunu ne kadar istismar ettiğini görmüştür. Tekrar söylüyorum gün dayanışma, saygı gösterme ve kenetlenme günüdür." DTP'nin kapatılmayla ilgili açılım bitti mi sorusuna da Gül, "Ona bir şey diyemem. Hükümet yürütüyor. Türkiye'nin topyekün demokratik standartları yükselmeye devam edecek. Hükümetin icraatı daha doğrusu tercihi ayrı, ona bir şey söyleyemem" yanıtını verdi.