'İnadına açılım'

2010 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler sırasında "Açılımdan vazgeçersek Türkiye kaybeder" diyen Başbakan Erdoğan "İnadına demokrasi diyoruz, açılım diyoruz, birlik ve kardeşlik diyoruz" diye konuştu

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde konuşmasının tamamına yakınını "demokratik açılım" a ayırdı. CHP'yi geçmiş yıllarda yayınlanan raporlardan alıntılar yaparak eleştiren Erdoğan, 2001 krizinde bir gecede Merkez Bankası'nın kasasından hortumlanan 4,5 milyar dolarlık vurguna atıfta bulunarak MHP'ye de yüklendi. Erdoğan, açılım tartışmalarına "İnadına demokrasi, inadına açılım" sözleriyle nokta koyarken, DTP'ye de, "Her türlü sorunun konuşulma tartışılma çözülme yeri Meclis'tir, demokrasidir siyasettir" çağrısı yaptı. Erdoğan, yaklaşık 70 dakikalık konuşmasında Baykal'la polemiğe girdi, CHP'li ve MHP'li milletvekillerinin sataşmalarını anında yanıtladı. Erdoğan, şu mesajları verdi:

CİDDİYET GEREKTİRİR: Sayın Baykal Reşadiye saldırısını PKK'nın gerçekleştirdiğini söyleyemediğimizi, spekülasyon ürettiğimizi söyledi. Devlet yönetimi bir ciddiyet gerektirir. Tespitlerini yapmadan, delillerini bulmadan konuşmaz. Zira ülkede bir tane terör örgütü yok, terör örgütünün farklı isimlerdeki terör örgütleriyle de işbirliği halinde uygulamış olduğu terör de var. Bunları tespit ederek açıklamaktır aslolan.

PROVOKASYONDUR: Saldırıyı terör örgütü üstlenmiştir. Burada spekülasyonlara fırsat vermeden terör örgütünün üstlendiği gibi bizler de aynı şekilde terör örgütünün reklamını, propagandasını yapar gibi sürekli ismini zikretmeyi de doğrusu hiçbir zaman kendi devlet ciddiyetimizle uyumlu bulmuyoruz. Daha önce söylediğim gibi Reşadiye saldırısı bir provokasyondur. Açılıma yönelik bir PKK provokasyonudur. Milli birlik kardeşlik sürecine yönelik bir sabotajıdır. Bunu bile saptıran bir anlayış yanlış muhalefet tarzının somut bir örneğidir.

STALİN'DEN GÖNDERME: Stalin'e atfedilen bir sözü burada sözlere hatırlatmak isterim. 'Bir kişinin ölümü trajik, bir milyon kişinin ölümü istatistiktir' diyor Stalin. Evet, 40 bin kişinin hayatını kaybetti dediğimiz zaman belki yeterince vurucu olmuyor. Ama yıllardır diyorum ki 'sizin hiç yavrunuz öldü mü, sizin hiç babanız öldü mü, siz kendinizi hiç şehit babası, şehit annesi, evladını yitirmiş bir ananın yerine koydunuz mu?

RAPORLU ANIMSATMA: Geçmişte CHP tarafından hazırlanan Tunceli ve Güneydoğu raporları ortada. Bizden daha ileri şeyler söylemişler. İşte raporlar bende. Aynı Baykal'ı iyi tanıdım, akşam başka sabah başka iyi tanıdım.

VAMPİRLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ: Biz yola çıkarken nelerle karşılaşacağımızı, nasıl engeller çıkacağını, nasıl tahrikler yapılacağına göze alarak çıktık. Terör piyasasından nemalanların bu süreci akamete uğratmak için ellerinden geleni yapacaklarını bilerek boyun eğmemek üzere yola çıktık. Statüko devam edemez, gençler göz göre göre ölüme gönderilemez. Biz bu meydanı teröre, terör yandaşlarına, vampirlere teslim etmeyeceğiz. İşte onun için inadına demokrasi diyoruz, açılım diyoruz, birlik kardeşlik diyoruz.

"SORUNUN ÇÖZÜM YERİ MECLİS'TİR"
DTP'YE ÇAĞRI: DTP ve MHP dağa çıkmaktan bahsediyor. Biz ise her zaman olduğu gibi sağduyunun sesiyiz, birliğin sesiyiz, beraberliğin sesiyiz, kardeşliğin sesiyiz. Hepinizi buraya parlamentoya siyaset yapmaya çağırıyoruz. Her türlü sorunun konuşulma, tartışılma, çözülme yeri meclistir, demokrasidir siyasettir.

OPERASYONLARA DEVAM: Defalarca sınır ötesi harekat yapıldı, hala devam ediyor. Bu konuda kararlılığımız devam edecektir. Terör cephesi silahını bırakmadığı sürece askerimiz de polisimiz de operasyonlarına son vermeyecektir, vermez. 81 vilayetin tamamında varız, siyasetçi olarak da varız. Siz 81 ilin kaçında varsınız, Sivas'tan öteye gidebiliyor musunuz?

"ÇOCUKLARA BAHÇELİ'Yİ İZLETMEYİN"
Erdoğan, MHP liderinin önceki gün Ankara mitinginde de yinelediği sert ifade ve suçlamaları anımsattı ve anne babalara, "Bahçeli'yi çocuklara izletmeyin" çağrısı yaptı. MHP lideri Devlet Bahçeli ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Kendileri izlemiyor anlaşılan. Bize tavsiyede bulunuyorsa kendisi hangi konuma geliyor? Şimdi kalkıp desem ki Başbakan'ı çocuklara tavsiye ediyorum! Ne diyeyim? Çocukların Başbakan'ı izlemesinde yarar var. Walt Disney'i seyretmek kadar eğlenirler" dedi..

'SAYIN BAŞKAN BEN Mİ SUSTURAYIM'
- Demokratik açılım ile ilgili görüşmeler sırasında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e yaptığı sert uyarı kamuoyuna yansıyan Erdoğan, bu kez herkesin gözü önünde Şahin'i eleştirdi. CHP ve MHP sıralarından atılan laflar sıklaşınca Erdoğan, Şahin'a dönüp "Sayın Başkan, siz mi susturacaksınız, yoksa ben mi susturayım" dedi. Şahin, "Sayın Başbakan siz Genel Kurul'a hitap edin" karşılığını verdi.
- Erdoğan, CHP'nin Kürt raporunda yer alan "özel okullarda Kürtçe eğitim" bölümünü okuyunca Baykal sinirlendi. Baykal'ın Erdoğan'a tepki gösterdiği görüldü.
- Erdoğan'ın Meclis Genel Kurulu'na giriş ve çıkışları sırasında çantasıyla dosyalarını Grup Başkanvekili Suat Kılıç taşıdı. Muhalefet, Kılıç'ı, Hüsamettin Özkan'a benzetti.

Zübeyde YALÇIN - Şenol ATEŞ - Ergun AKSOY, Uğur BECERİKLİ - Hazal ATEŞ - Ali EKEYILMAZ