DTP'li vekiller istifaları şova dönüştürmeyecek

Kapatılan DTP'nin 19 milletvekilinin istifalarını yarın Meclis'e sunması bekleniyor. Milletvekilleri, Meclis'e gelmeyecek. Partinin grup başkanvekilleri, önceden hazırlanan istifaları Meclis Başkanlığı'na verecek

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin 19 milletvekili istifalarını yarın Meclis'e sunacak. DTP, istifaların şov ve kitlesel gösteriye dönüşmemesi için önlem aldı. Vekiller Meclis'e gelmeyecek, grup başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak istifaları Meclis'e sunacak. DTP'nin 5 yıl siyasi yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk ve 8 milletvekili dün Diyarbakır'dan Ankara'ya döndü. Türk, Muş'ta yaşanan olaylara yönelik "sağduyu" çağrısı yaparken, şunları ekledi: "Ne esnafımıza, ne insanımıza zarar vermeyecek bir tavrı gerçekleştirmek zorundayız. Daha sağduyulu, ama demokratik, gerçekten demokrasi ölçüleri içinde olacak bir tepkinin de olması gerekiyor. Yıllardan beri derin devlet ile JİTEM'le iç içe olan bir şahsın gerçekleştirdiği bir olayı tabii ki kınarız. Bütün olaylara karşın halkımızdan sağduyu rica ediyorum." Türk, kendilerine oy veren bölge halkının Meclis'i terk etmelerini istemediğini belirterek, "Dürüst olmak gerekir ki halk bu zemini terk etmemizi istemiyor. Ama siyasetçinin görevi halka öncülük etmektir" dedi. Türk, şu mesajları verdi: "Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra 19+1'in de işe yaramayacağını, kısa süre sonra bu formülü de sona erdirmeye yönelik farklı bir yaklaşımın ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Sorunun çözümüne katkı sunmak için geldik. Eğer bizi fazlalık gören mantık devam ederse, yapacak hiçbir şeyimiz yok. Evet bugün de Meclis'ten ayrılıyoruz, çıkıyoruz. Ama yarın yine Meclis'e gelmek için halkımızın taleplerini yansıtmak için yine farklı bir zamanda ve farklı zeminde mücadelemizi sürdüreceğiz."

ÖZELEŞTİRİ ZAMANI
Kapatılan DTP'nin Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da istifaları yarın öğle saatlerinde Meclis'e sunacaklarını belirterek, aynı gün bir basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi. Demirtaş, "Halkı sokağa döken öfke bizden bağımsız. Hükümet, Baykal, Bahçeli iyi bakmalı. Herkes bir daha düşünmeli, özeleştiri yapmalı. Kapatılan bir partinin çağrı yapması mümkün değil. Dağda, sokakta çatışma son bulsun istiyorum" diye konuştu. DTP'nin Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ise seçim bölgesinde yaşanan olaylardan büyük üzüntü ve endişe duyduklarını söyledi. Sakık, "Parlamento dışı bırakılmamıza tepki gösterenlere saldırıldı. Gazetelere silahlı insanların görüntüleri yansıdı. Birileri yine meydanları kana bulamak istiyor" uyarısında bulundu. Bu arada DTP'nin kapatılmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), mart ayında olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Selahattin Demirtaş, BDP'yi destekleyeceklerini ifade etti. Öte yandan, kapatılan DTP'nin yarın toplanacak parti meclisinde istifaların ve önümüzdeki günlerde izlenecek tutumun masaya yatırılacağı öğrenildi.