İki lider de görüşlerine Mevlana'yı örnek verdi

Şeb-i Arus törenine katılan Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Baykal, Mevlana'nın bıraktığı hoşgörü iklimine vurgu yaptı, demokratik açılıma yönelik yaklaşımlarını aktardı

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Hazreti Mevlana'nın ölüm yıldönümü nedeniyle Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus etkinliklerine Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal da katıldı. İki lider de konuşmalarında Mevlana'nın bıraktığı hoşgörü iklimine vurgu yaptı, demokratik açılıma yönelik yaklaşımlarını aktardı. CHP lideri Baykal, demokratik açılımla ilgili son tartışmalara da değinerek şöyle dedi: "Milleti yok sayarak, Türk milletinin içinden millet adacıkları çıkarılmasını teşvik etmemeliyiz. Bakınız Mevlana ne diyor: Düşman gibi görünüyorsam da düşman değilim. Farsça söylüyorum amma aslım Türk'tür. Daha önce bu topraklarda yaşayan Mevlana, sekiz asır önce nasıl Türk olduğunu söylemişse biz de bugün Türk kimliğimize sahip çıkacağız."

EN BÜYÜK AÇILIMI YAPTI

Başbakan Erdoğan da, Mevlana'nın hakikati kendi tekelinde zannedenlerin aksine asabiyete ve taassuba karşı çıktığını kaydederek şöyle dedi: "Mevlana, gönlünü ve kollarını açabildiği kadar açmıştır. Hangi etnik yapıdan olursa olsun yaradılanı severiz yaradandan ötürü anlayışıyla tüm insanları sevdi" dedi. Erdoğan, Mevlana için "O, büyük aşkıyla gönüller fethetmişti. Herkese kapılarını açmış, tarihin en büyük açılımını yapmıştı" diye konuştu. Erdoğan, herkesin yaradılışından sahip haklara kavuşması gerektiğini de söyledi.