"Hepimizin örnek alması gerekir"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, herkesin bütçesi oranında eğitim, sağlık gibi hayır yatırımları yapması gerektiğini belirterek, Manisa'nın bu konuda yapılan yatırımlarla Türkiye'de ilk üç veya beşin içinde olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 14:41
ABONE OL
Arınç, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan'ın yaptıracağı ilköğretim okulunun, Öğretmenevinde düzenlenen protokol törenine katıldı. Törende konuşan Arınç, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan'ın önceki yıllarda da okul, hastane yaptırarak hayır faaliyetlerinde bulunduğunu, ilçenin ihtiyaç duyduğu ilköğretim okulunu da babası Dr. Hüseyin Orhan ismiyle yaptırmasının örnek alınması gereken bir davranış olduğunu ifade etti.

Turgutlu'nun Manisa eğitiminde çok önemli bir yer tuttuğunu, hayırsever Hasan Ferdi Turgutlu'nun yüzde 100'e yakın katkısıyla bir üniversite kurulacağını dile getiren Arınç, böylelikle İzmir hariç tutulduğunda, Ege Bölgesi'nde ilklerden birinin yaşanacağını, yüz bini aşkın nüfusuyla Turgutlu'nun örnek bir üniversiteye sahip olacağını ifade etti.

''HEPİMİZİN ÖRNEK ALMASI GEREKEN ŞEYLER''
Bugün protokolü imzalanan ilköğretim okulunun, Turgutlu'da nüfusun yoğun olduğu bir bölgede yapılacağını kaydeden Arınç, küçük bir kısmına İl Özel İdaresi'nin destek vereceği projenin, belediye katkısı olmadan büyük bölümünün Serhat Orhan tarafından yaptırılacağını bildirdi. Arınç, şunları söyledi:

''Bunlar hepimizin dikkate alması, örnek alması gereken şeyler. Hepimizin maddi durumu, yüksek kapasiteli işler yapmaya müsait olmayabilir ama hepimizin hayır işlerine, eğitime, sağlığa ayıracak üç beş kuruşu olduğuna inanıyorum. İmkanlar dahilinde, hatta bazen birleşmek suretiyle bu çabaları gösterebiliriz.

Manisamız bu konuda çok şükür övünülecek bir durumdadır. Bugün 101. protokolü yapıyoruz Manisa'da. Akhisar, Salihli, Turgutlu, Alaşehir'de de pek çoğunun temelini attığımız projeler oldu. Manisa'nın hayırseverlerin yatırımları konusunda ilk üç veya beşin içerisinde olması muhtemeldir. Türkiye'de en başarılı projelerden biri geçen dönem Milli Eğitim Bakanımızın başlattığı Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi'dir. Bu sayede ülke çapında binlerce okul yapıldı. Ben de Türkiye genelinde bu tür faaliyetlerde her zaman bulunmaya çalıştım. Ağrı Doğubeyazıt'tan tutun, Van'a, Hakkari'ye kadar insanlar kendi memleketine bir armağan bırakmak istiyorlar. Manisalı olarak, Manisa olarak hepimiz iftihar etmeliyiz. Turgutlu'nun eğitimde hiçbir eksiği kalmadı, her şey fazlasıyla var. Eminim ki bu okul da taahhüt edilenden kısa sürede biter, hayırseverlerimizin defterleri açık olur, oraya hep sevaplar yazılır. Bu okuldan nice Özkök Paşalar, kaymakamlar, valiler, nice ordu komutanları yetişir. Turgutlu bu konuda namlı bir ilçemizdir. Bu okuldan yetişirler ve gururla ilçemizi temsil ederler.''

2 MİLYON 900 BİN LİRAYA MAL OLACAK
Manisa İl Milli Eğitim Müdür Aziz Ersoy, Turgutlu'nun Mustafakemalpaşa Mahallesi'nde, 5 bin 400 metrekarelik alan üzerinde 24 derslik olarak inşa edilecek okulun 2 milyon 900 bin liraya mal olacağını, bunun 500 bin liralık malzeme bedelinin İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını söyledi.

Ersoy, 2003'den bu yana ilde toplam 100 protokol imzalandığını, 104 milyon 925 bin liralık yatırımla 997 derslik yapıldığını kaydetti. Aziz Ersoy, bu yıl ise 14 protokolle 148 derslik yapıldığını, ildeki okulların yaklaşık yüzde 35'inin 2003 sonrası dönemde eğitime kazandırıldığını dile getirdi.

Turgutlu Belediye Başkanı hayırsever Serhat Orhan ise aile işletmelerinin kentin vergi rekortmenleri arasında bulunduğunu, elde ettikleri geliri kente harcamak için çeşitli sağlık ve eğitim projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Orhan, ''Dr. Hüseyin Orhan İlköğretim Okulu gibi yatırımlar inşallah zenginlerimize ve sanayicilerimize örnek olur'' dedi.

Orhan, Devlet Bakanı Arınç'ı, ilçede yaptırılan 300 yataklı devlet hastanesi, sebze meyve hali, Hasan Ferdi Turgutlu Vakıf Üniversitesi'nin temel atma törenlerine davet etti.

Konuşmalar sonrası ilköğretim okulu için hayırsever Serhat Orhan, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, Vali Celalettin Güvenç ve Devlet Bakanı Arınç protokolü imzaladı.