Sine-i Meclis

Kapatılan DTP'nin 19 milletvekili, Meclis'te siyasete devam edecek. Ahmet Türk "Öcalan da, zeminin terk edilmesinin doğru olmadığı görüşünü paylaştı" dedi

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Kapatılan DTP, tabandan ve İmralı'dan gelen "Meclis'te siyasi zeminde kalın" mesajının ardından istifayı geri çekti. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile yola devam kararı aldı. DTP'nin 5 yıl siyasi yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk, "HEP'ten başlayan sürecin hem tanığı hem de sanığıyım. Şimdi siyasi yasaklıyım, 6 partimiz kapatıldı, demokrasi ve barışa olan inancımızı yitirmedik. Halkların kardeşliği için demokratik siyasetimizi BDP'de sürdürme kararı aldık" dedi. Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da, ekledi: "İstifalar cebimizdeydi. Taban ve İmralı basınç yaptı. Son dakikada kararımızı değiştirdik." "Sine-i millet" kararı alan DTP sürpriz bir çıkış yaptı ve Meclis'te "yola devam" dedi. DTP'li Türk ve milletvekilleri dün BDP ile ilk resmi buluşmayı gerçekleştirdi. Toplantının ardından ilk olarak BDP Genel Başkanı Demir Çelik basının önünde DTP milletvekillerini siyasal mücadeleyi birlikte sürdürmeye davet etti, şubatta kongreye gideceklerini belirtti. Yaklaşık 2 saat sonra Ahmet Türk kameraların karşısına geçti. Türk, HEP'ten başlayan sürecin "hem tanığı hem de sanığı" olduğunu belirterek, BDP ile yola devam edeceklerini açıkladı ve şu mesajları verdi:

SİYASETİ BDP'DE SÜRDÜRECEĞİZ: DTP 12 Eylül darbe Anayasası'nın hukuku ile kapatıldı. Bu karar, statükoculuğun, imha, asimilasyon politikalarının devamını isteyen anlayışın dayatmasıdır. Çağdaş, demokratik değerler alt üst edildi. Bugün demokrasiye, barışa, kardeşliğe olan inancımızı büyütmek ve halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik demokratik siyasetlerimizi BDP'de sürdürme kararı aldık. Demokrasinin erdemini, barışın anlamını iyi biliyoruz. 6 partimiz kapatılsa da hala demokratik yöntemleri esas alan yaklaşımımızı herkes görmeli. Dünyada hiçbir halk yoktur ki 6 partisi kapatılsın 7'inci ile yola devam etsin, halkların kardeşliği için yola devam kararı alsın. Bizi şiddet yanlısı gösterenler herkes tarafından mahkûm edilmeli.

ONURLU BİR DURUŞ: Milletvekili arkadaşlarımız onurlu bir duruş ortaya koydu. Bize sahip çıktı, bağlılıklarını gösterdi. Demokratik zeminin önemini her zaman dile getirdim. Halkımız parlamentoda mücadele etmemizi istedi.

ÖCALAN'IN GÖRÜŞÜ: Avukatları çarşamba günü Öcalan'la görüştü. O da, zeminin terk edilmesinin doğru olmadığını ve mücadelenin devam edilmesi görüşünü paylaştı. Bunu bu şekilde bize ilettiler. Gelişmeleri değerlendirdik, arkadaşlarımızla birlikte istifanın doğru olmadığı inancına vardık. Kürt sorununun barışçıl çözüme katkı sunmak için parlamento zemininde devam etme kararını aldık. Siyasi partilerin kapatılması büyük bir ayıp, günahtır. Ancak bir canı bile kaybetmemiz bir partinin kapatılmasından da daha önemlidir. Onun için diyoruz ki, 'ey siyasetçiler, siyasi partiler gelin canlara sahip çıkalım. Gelin canların kaybetmeyelim' diyoruz. Birlikte demokratik sürecin önünü açalım.

BEN ARTIK YASAKLIYIM: İçişleri Bakanı ile istifa konusunu konuşmadık, bütün samimiyetimle söylüyorum. 19 arkadaşımız BDP'ye geçecek. Ufuk Bey'in kendisinin daha önce açıklaması oldu. Değerlendirip, tartışıp, konuşuruz. Eğer karar alıyorsanız grubu oluşturma çabası içinde de olursunuz. Ben artık siyasi yasaklıyım. Bugün sizinle belki de son kez bir siyasetçi olarak konuşuyoruz.