Açıklamanın kodları

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin milletvekilleri, BDP çatısı altında Meclis'te kalmaya karar verirken "İmralı talimatını" gizleme gereği duymadı. Çünkü atılan adımlarda Anayasa Mahkemesi'nin yeni "parti kapatma kriterleri" etkili oldu. Bu kriterlere göre, Ahmet Türk'ün "Öcalan Meclis'te kalmamızı istedi" demesi, yeni partiyi bağlamıyor. Emine Ayna'nın sözleri ve Habur görüntüleri de öyle. İşte birçok gelişmenin arka planı:

1- İMRALI DEĞİL PARTİLİ ÖNEMLİ: Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, eski DTP'lilerin BDP'ye geçeceklerini duyururken açıkça, "Sayın Öcalan da parlamento zemininin terk edilmesinin doğru olmadığını bize iletti" dedi. Türk'ün bu açıklamasının yeni kurulan BDP'yi zora sokacağı düşünüldü. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin DTP davasında belirlediği yeni kriterlerden birine göre, Öcalan'ın talimat vermesinin parti kapatma davasında bir önemi bulunmuyor. Anayasa Mahkemesi Öcalan'ın DTP kurulurken söylediği "Yeni bir parti gerekiyor. İsmi Demokratik Toplum Partisi olabilir" sözlerini parti kapatma nedeni saymadı. Böyle Öcalan'ın değil, partililerin söylediği önem kazandı.

2- SÖZLERİ BDP'Yİ BAĞLAMIYOR: Türk'ün, söyleri yeni kurulan BDP'yi bağlamıyor. Anayasa Mahkemesi, AK Parti davası kararında, partili olmayan kişilerin söz ve açıklamaları ne olursa olsun partiyi bağlamadığına açıkça vurgu yaptı. Ahmet Türk, yeni partiye 5 yıl süreyle üye olamayacak.

3- AYNA "TERTEMİZ": Şahinlerden Emine Ayna'nın şimdiye kadarki sözleri BDP'ye de dava açılsa bile kendisi için yasak nedeni olamayacağı gibi BDP'nin de başını ağrıtmayacak. Çünkü Anayasa Mahkemesi AK Parti kararında, "Partililerin parti üyesi olmadan önceki söz ve eylemleri kapatma nedeni olamaz" dedi.

4- HABUR'UN HESABI BÖYLE SİLİNDİ: DTP davası devam ederken "demokratik açılım" sürecinin bir parçası olarak Kandil ve Mahmur'dan girişler yapıldı, DTP bu durumu "gövde gösterisi"ne dönüştürdü. Bu eylemler BDP için delil olmayacak.