'Böbürlenmiyor, millete tepeden bakmıyoruz'

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 22:02
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''AK Parti olarak böbürlenmiyoruz, millete tepeden bakmıyoruz. Demokrasiyi bir kenara koymuş değiliz. Seçimler yoluyla iktidar el değiştirebilir. Yeter ki entrika olmasın, demokrasi dışı müdahale olmasın'' dedi.

Arınç, Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi'nde AK Parti İl Başkanlığı'nın düzenlediği ''Ak Siyaset'' konulu konferansın açılış konuşmasını yaptı.

''İzmir'e layık olduğumuzda, en iyi sonucu alacağımıza kimsenin şüphesi olmasın'' diye konuşmasına başlayan Arınç, AK Parti'nin İzmir'de kendisini iyi anlatması gerektiğini belirtti.

AK Parti'nin 14 Ağustos 2001'de kurulduğunu, 2 Kasım 2002'de seçimlere girdiğini ifade eden Arınç, ''Bu seçimlerde de tek başına iktidara geldi. Bu çok büyük bir başarı. 1950'den bu yana bu oranlarla başarılı partiler var ama kurulduktan hemen sonra böyle bir başarıyı sağlayabilen ikinci parti yok'' dedi.

Milletin AK Parti'ye desteğinin devam ettiğini anlatan Arınç, şunları kaydetti:

''Demokratik açılım sürecinde duyuyoruz ki (AK Parti'nin oy oranı düşmüş.) İnanmayın, bir AK Parti'li yönetici olarak söylüyorum, gerçek anketlerdeki AK Parti'nin oy oranı yüzde 42'den aşağı değildir. Millet, bir seçimde kendisini bir konuda aldattığımızı düşünürse, bize muhalefet görevi bile verebilir. DSP en büyük oyunu 1999 seçimlerinde aldı ve iktidarın büyük ortağı oldu ama sonra yüzde 1,5'a düştü. Kim karar verdi? Halkımız. AK Parti olarak böbürlenmiyoruz, millete tepeden bakmıyoruz, demokrasiyi bir kenara koymuş değiliz. Seçimler yoluyla iktidar el değiştirebilir ama yeter ki entrika olmasın, demokrasi dışı müdahale olmasın. Bize düşen milletin bize desteğini sürekli hale getirmek. Millet sorunlarının çözüldüğünü gördükçe emin olun başka bir partiye başını çevirmeyecektir. Biz dürüst olacağız, çalışacağız, sorun çözücü olacağız. İktidarımız devam edecekse böyle yapacağız, bunun aksi hiç bir partiye yar olmadı, bize de olmaz. Önümüzdeki seçimlere milletin desteğini alarak çalışacağız. Herkesle kol kola, gönül gönüle olacağız.''

AK PARTİ ADI

AK Parti'nin ülkenin ihtiyaçlarından doğduğunu ifade eden Bülent Arınç, adını da Adalet ve Kalkınma Partisi olarak belirlediklerini, parti adını kıskananlar bulunduğunu söyledi.

Arınç, ''Ben Anadolu'da Süleyman'a Sülo dendiğini biliyorum, ama bir başbakan, bir başbakan yardımcısına 'Gel İbo buraya' diyemezsiniz, bunu değiştirmek kimse için doğru değil. Ben tüzüğüme yazmışım. Resmi tescilli kısa ismim AK Parti. Bunlar Mecliste de tartışma konusu olur. Koç adlı bir milletvekilinin adı harf hatasıyla basılmış ben TBMM Başkanıyken. Yanlış yazılabilir, matbaa sorumlusunu çağırdık, soyadı yanlış yazılan beyefendi bağışladı, iş bitti. Böyle bir tartışmayı sürdürürsek gülünç olmaz mıydı? Ben de 'Bana AKP değil, AK Parti diyeceksiniz' diyorum. Ama biz onların kendi isimlerini doğru söyleyeceğiz. Böyle bir tartışmanın içinde olmak doğru değil'' diye konuştu.

KÜRESEL FİNANSAL KRİZ

Küresel finansal krizin ABD'de bankaların batmasına neden olduğunu, Türkiye'de ise bir tane bankanın batmadığını ifade eden Bülent Arınç, İngiltere'nin, Fransa'nın, Çin'in dahi krizden etkilendiğini söyledi.
Krizi sağanak yağmura benzeten Arınç, şöyle konuştu:

''Sağanak bir yağmur var dışarıda, siz de altındasınız, ıslanacaksınız. Dünyada bir şey olduğu zaman nasıl öğreniyorsunuz? Bu yağan yağmur da herkesi etkileyecek. Global ekonomik kriz dünyayı etkiledi. Çok şükür batmadan, çıkmadan sıkıntıyı hissederek, ama ayakta durarak geçiştiriyoruz. İnşallah 2010 da, 2004-2005-2006'ların ekonomisinde olduğu gibi olacak. Bu işten kurtulacağız. Tabi bundan zarar görenler var, onları da aldığımız tedbirlerle geçiştirmeye çalışıyoruz.''

TÜRK SİYASİ HAYATINDAKİ DARBELER

Konuşmasında Türk siyasi hayatının dönüm noktalarını da anlatan Arınç, 80 yıllık demokrasi hayatında darbe, muhtıra ve ara rejimlerin yaşandığını ifade etti.

''1980 darbesi sonrasında halkın Kenan Evren'in gösterdiği Turgut'u değil, bir başka Turgut'u seçerek ANAP'ı iktidar yaptığını'' söyleyen Arınç, ''Halkımız askerini sever ama darbelerden hoşlanmaz, darbeyi yapanlara da çok fazla yüz vermez'' dedi.

Koalisyon dönemlerinin Türkiye'de başarılı olmadığını ifade eden Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Koalisyon hükümetlerinde bakanlık dağılımında sorun yaşanır. Bayındırlığı kimse kaptırmaz, hiç kimse istihdam sağlayan bakanlıkları bırakmaz. Koalisyon kuruldukça bakanlık sayısı arttı. En son 38 bakanlık vardı, sadece 20 tanesi devlet bakanlığıydı. Gübre fabrikasından sorumlu devlet bakanlığı var mıydı arkadaşlar, vardı. Bir tek bankadan, tek başına meteorolojiden sorumlu bakan vardı. Bakan demek sekretarya, koltuk demek, itibar demek ama dünyanın hiçbir yerinde bu kadar isime göre bakanlık yoktu. Biz geldik bakanlık sayısı 38'den 24'e düştü.''