"Geçmişten ders almalılar"

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 13:56
ABONE OL
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kapatılan DTP'nin milletvekillerinin geçmişten ders almaları gerektiğini, aksi halde sürekli bu tür kazalara uğramalarının muhtemel olduğunu belirterek, ''Eğer gerçekten bu arkadaşlarımız, Türkiye'de siyaset yapmak istiyorlarsa, Türkiye'ye, Türk halkına hizmet etmek istiyorlarsa, mutlaka geçmişte yaşananları tekrar yaşamamak için bir nefis muhasebesi yapmalarında yarar olduğunu düşünüyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Gölbaşı'nda oluşturulan ''TBMM 90. Yıl Ormanı''na fidan dikme törenine katıldı.

Törene gelişinde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Şahin, bir gazetecinin, ''Kapatılan DTP'li milletvekilleri Mahmur Kampı'na gideceklerini söylediler. Neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine, ''Dün akşam yaptığım değerlendirme bu sorunuzu kapsayan, ona da cevap olan bir açıklama niteliğindeydi'' dedi.

Şahin, ''Yani çeki düzen versinler mi diyorsunuz?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Geçmişten ders almaları gerekir, aksi halde sürekli bu tür kazalara uğramaları muhtemeldir. Eğer gerçekten bu arkadaşlarımız, Türkiye'de siyaset yapmak istiyorlarsa, Türkiye'ye, Türk halkına hizmet etmek istiyorlarsa, mutlaka geçmişte yaşananları tekrar yaşamamak için bir nefis muhasebesi yapmalarında yarar olduğunu düşünüyorum. Daha başlangıçta bunlar yapılırsa kamuoyunun bu partiye olumlu nazarlarla bakması güç ve zor olur.''

Bir gazetecinin, ''Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'ün yeniden Meclis'e girmesine ilişkin formüller üretiliyor'' sözleri üzerine Şahin, bu konuda bir değerlendirme yapmayı konumu itibariyle doğru bulmadığını, konunun kendisi dışında olduğunu söyledi.

''Fener Rum Patriği Bartholomeos'un sözlerinin anımsatılması ve Bartholomeos ile görüşüp görüşmediğinin sorulması'' üzerine Şahin, ''Dünya Ehl-i Beyt Vakfının iftar yemeğine kendisinin de geleceği bildirilmişti bana son ana kadar, ama gelmedi. Böyle bir görüşme imkanı bulmadım. Sayın Dışişleri Bakanımız Davutoğlu bu konuda açıklama yaptı, onun dışında bir şey söylemem doğru olmaz'' diye konuştu.