Gül: Meclis herşeyin merkezidir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kapatılan DTP'nin milletvekillerinden bazılarının Mahmur Kampı'nı ziyaret edecek olmalarını, "Türkiye Büyük Millet Meclisi her şeyin merkezidir. Her şey orada" şeklinde yorumladı.

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 11:50
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yaptığı açıklamalara ilişkin olarak, "Sayın Dışişleri Bakanı gayet güzel söylediler. Söyleyecek başka bir şey yok konuyla ilgili" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt'e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuveyt Emiri El Sabah'ın davetine icabetle bu ülkeye resmi ziyarette bulunacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, 12 yıl aradan sonra Kuveyt'e Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaretin gerçekleştirileceğini bu nedenle önemli olduğunu söyledi.

Kuveyt'de yapacağı temaslara ilişkin bilgi veren Gül, "Tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Kuveyt ile ilişkilerimiz son dönemde tatminkar bir şekilde devam etmektedir. Kuveyt'teki temaslarımda ülkemizle Kuveyt arasındaki ikili ilişkilerin mevcut durumunu gözden geçirerek başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere her alandaki işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesinin imkanları üzerinde duracağım. Kuveytli muhataplarımla ayrıca bölgesel konu ve gelişmeleri ele alarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız" dedi. Ziyaret sırasında Türkiye-Kuveyt İş Forumu toplantısına da katılacağını açıklayan Gül, şunları söyledi: "Bildiğiniz gibi Kuveyt dünyanın büyük petrol üreticilerinden birisidir. Ve bu anlamda büyük gelirleri olan bir ülkedir. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde birkaç yüz milyar dolarlık büyük altyapı yatırımları söz konusudur. O bakımdan Türk müteahhitlerimiz, müşavirlik firmalarımız için çok büyük iş imkanları olduğunu biliyoruz. Ayrıca yine büyük gelirleri olduğu için ülkeleri dışına büyük yatırım yapan ülkelerden birisidir. Bu yatırımları çekme açısından da iş forumu toplantısı ve ekonomiyle ilgili yetkililerle görüşmelerimiz önemli olacaktır." Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Körfez İşbirliği Teşkilatı ile Türkiye arasında son yıllarda önemli görüşmeler yapıldığına da değinerek, teşkilatın dönem başkanlığını Kuveyt'in yürüttüğüne dikkat çekti. Türkiye'nin bütün körfez ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması imzalamak için görüşmelerini sürdürdüğünü kaydedin Gül, "Ümit ediyorum ki Kuveyt'in dönem başkanlığı sırasında bu görüşmeler neticelenir" diye konuştu.

Gül bir gazetecinin, "Kapatılan DTP'nin milletvekillerinin siyasete Barış ve Demokrasi Partisi çatısı altında devam etme kararları ile bu milletvekillerinden bazılarının Mahmur Kampı'nı ziyaret edecek olmalarını nasıl değerlendirdiğini" sorması üzerine, "Bunlarla ilgili epeyce konuşuldu malum. Bakalım şimdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi her şeyin merkezidir. Her şey orada" dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamalarına ilişkin soruya ise Gül, "Sayın Dışişleri Bakanı gayet güzel söylediler. Söyleyecek başka bir şey yok konuyla ilgili" karşılığını verdi. Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Hava Yolları'na ait özel bir uçakla saat 10:15'te hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül'ü, Esenboğa Havalimanından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer uğurladı. Cumhurbaşkanı Gül'e ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekilleri ve iş adamlarından oluşan heyet eşlik ediyor.

*"BAKANLAR KURULU TOPLANDI" haberini okumak için tıklayınız

*"BARZANİ: HİÇBİR SORUN SAVAŞLA ÇÖZÜLMEZ" haberini okumak için tıklayınız

*"ATALAY ÜÇLÜ TERÖR ZİRVESİNDEN" haberini okumak için tıklayınız

*"MİLLETİ SERSEM SANAN GAFİLLER VAR" haberini okumak için tıklayınız

*"ERDOĞAN'DAN KISIK SESLE AÇILIŞ" haberini okumak için tıklayınız

*GÜNDEM HABERLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*SİYASET HABERLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ