"Böyle bir olay vahim bir durumdur"

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 18:00
ABONE OL
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a ''suikast girişimi'' iddiasına ilişkin olarak, ''Böyle bir olay vahim bir durumdur'' dedi.

Bozdağ, MYK toplantısı için AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik ''suikast girişimi'' iddiaları ile ilgili sorularını yanıtladı.

Konuyla ilgili gerekli incelemelerin yapıldığını belirten Bozdağ, gerçeğin ise adli soruşturma sonucunda ortaya çıkacağını söyledi.

Bekir Bozdağ, ''Biz de gerçeğin ortaya çıkmasını bekliyoruz'' dedi.Bir gazetecinin ''Bu planlanmış profesyonel bir suikast olabilir mi?'' sorusuna ise Bozdağ, şu yanıtı verdi:

''Bu iddiaları araştırmak Cumhuriyet Savcılarının görevi ve bununla ilgili araştırmalar yapıldıktan sonra hepimiz bu işin gerçeği nedir, maddi gerçeği ne değildir, o zaman öğreneceğiz. Şu aşamada sizden fazla bir şey bildiğimi söyleyemem. Ama durum vahim bir durumdur. Bu durumun araştırılması, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması ve ilgililer kimse veya failleri kimlerse onlarla ilgili gerekli işlemlerin yapılması zaten gereklidir.''

Bozdağ, yakalanan kişilerin asker olduklarının hatırlatılması üzerine ise ''Bu konular tamamen soruşturmanın süreci içerisinde değerlendirilecek konular'' dedi.

AYŞENUR BAHÇEKAPILI

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Başbakan Yardımcısı Arınç'a yönelik ''suikast'' iddialarına ilişkin soruya,''Şiddetle reddediyorum. Ama soruşturma aşamasında şu anda bir şey söylemek pek mümkün değil. Ama çok üzüntü verici. Hukukun üstünlüğünü sağlamaya çalıştığımız bu günlerde böyle bir olayı kabul edebilmek mümkün değil. Geçmiş olsun, diyorum'' yanıtını verdi.
Bahçekapılı, ''yakalanan kişilerin asker olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Şu anda bir şey söylemek mümkün değil'' dedi.

SUAT KILIÇ

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise aynı yöndeki soruya şu yanıtı verdi:

''Konunun detaylarına çok vakıf değiliz. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Yargı, kurumlar gereken incelemeyi, soruşturmayı mutlak surette yapacaktır. Konu tüm detayları ile ortaya çıktığı zaman herkesi doğru bilgilendirme imkanı olacaktır. Hukuk devleti çalışıyor. Türkiye, demokrasisine, hukukuna, hukukun üstünlüğüne mutlaka sahip çıkacaktır.''

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle ise aynı soru üzerine şunları söyledi:
''Bülent Arınç Bey bizim Başbakan Yardımcımız, kariyeri, geçmişi itibarıyla da TBMM Başkanlığını yapmış, yetişmiş, değerli devlet adamlarımızdan birisi. Kendisine karşı sonsuz sevgimiz, saygımız var. Sayın Başbakanımızın yanında ülkemize hizmetleri beraber götürme gayreti içerisinde. Kendisine karşı olabilecek her türlü yanlış bir hareketin konuşuluyor olması bile veya böyle bir hareket yapma gibi teşebbüste bulunulması bile oldukça üzücüdür. Güvenlik güçlerimizin sonsuz gayreti böyle bir olayı ortaya çıkarmıştır. Hepimiz için geçmiş olsun, diyorum.''


*"Ahmet Türk'e soruşturma" haberi için tıklayınız

*"Türkiye'nin kıymetini bilin, bu ülke herkesin" haberi için tıklayınız

*"Üçlü zirve ilk kez Erbil'de yapıldı" haberi için tıklayınız

*"Suriye ile 40 anlaşma yapılacak" haberi için tıklayınız

*"Başbakan ve eşi tazminat kazandı" haberi için tıklayınız

*Siyaset haberlerini okumak için tıklayınız

*Gündem haberlerini okumak için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız