Erdoğan'dan TEKEL işçilerine mesaj

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 22:10
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimi iddiasıyla ilgili, "Bu süreç vahim bir süreç, düşündürücü bir süreç. Süreçle ilgili olarak bu konuda siyasilerin yaptıkları veya yapmakta oldukları açıklamaları dikkatle yapmalarında fayda var diye düşünüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Suriye'ye ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimi iddiasıyla ilgili, "Olay bir yargı sürecinin içerisine girmiş vaziyette. Tabi şuandaki tespitler, duyumlar vesaire. Bu süreç vahim bir süreç, düşündürücü bir süreç. Süreçle ilgili olarak bu konuda siyasilerin yaptıkları veya yapmakta oldukları açıklamaları dikkatle yapmalarında fayda var diye düşünüyorum. Şu anda savcılıkta olan bu sürecin yargı süreci, endişeleri yok edecek şekilde çıksın" diye konuştu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un açıklamalarının hatırlatıldığı Erdoğan, "Bu açıklama Mayıs ayında yapılan bir açıklama. Mayıs'tan sonra ben Ağustos'ta adada bütün temsilcilerle, bir 150 kişilik grup olarak görüştük. O gün ta yetimhaneye kadar çıktık, orayı dolaştık falan. Kendileriyle sohbetimiz baya uzadı. Buradaki Mayıs ayında ifade edilen konuyla ilgili merakıma mucip oldu. Çarmıha gerilmekle neyi kast ediyor? Bizim ülkemizde çarmıh durumu söz konusu değil. Yok böyle bir şey. Kendi dillerinde zora sokmak sıkıntıya düşürmek diye ifade ediyorlarmış. Kendilerinden biz böyle bir şey duymadık. İyi niyet içerisinde bu ülkenin bir vatandaşı olarak çalışmalara, sürece katkıda bulunma sürecinden bahsettiler. Taze bir ifade veya farklı bir ifade olsa, talihsiz bir ifade diyeceğim. Bunu daha sonra araştırınca ben de tabi daha ısrarlı olmadım, olmak da istemem" dedi.

TEKEL İŞÇİLERİNE MESAJ: EVLERİNİZE DÖNÜN

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Ankara'da eylem yapan TEKEL işçilerinin durumuyla ilgili çalışmaların yapıldığını belirterek, "Provakatif eylemleri, muhalefetle olan veya olmayan eylemleri doğru bulmuyorum. Tekel işçilerinin geldiklere yerlere, evlerine dönmelerini rica ediyorum" dedi.

TEKEL işçilerine alternatif gösterdiklerini belirten Erdoğan, 4-C kapsamında çalışmak isteyenlere kamuda iş vereceklerini, hem ihbar hem de kıdem tazminatını ödeyeceklerini kaydetti. İlköğretim, lise ve üniversite mezunları için farklı ücretlendirme çalışmalarının bir süredir devam ettiğini açıklayan Erdoğan, "Tam sonuç almaya gelmişken, eylemler patlak verdi" diye konuştu.

Erdoğan, yapılan çalışmaları şöyle açıkladı:

- İşçilerin, 4-C hakkından yararlanmak için Ocak ayının yarısına kadar müracaat etmeleri istenmişti. Süre, Ocak sonuna kadar uzatılacak.

- Ücretlerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Tüm 4-C kapsamında olanlar değerlendirilip, süreç işletilecek.