Erdoğan'dan Türk'e tepki

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 21:03
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP MYK toplantısında, siyasi yasak getirilen Ahmet Türk'ün son açıklamalarını sert bir dille eleştirerek, "Daha parti doğmadan, bir terör örgütü ile bağlantısı olduğunu açık seçik beyan ediyor" şeklinde tepki gösterdiği belirtildi.

AKP MYK toplantısında DTP'nin kapatılması, "Demokratik açılım" ile ilgili süreç, Ahmet Türk'ün son açıklamaları, Tekel işçilerinin durumu ve İçişleri Bakanı Atalay'ın üçlü mekanizma toplantısı ile sokak gösterileri masaya yatırıldı.

AKP MYK toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda ağırlıklı olarak, "Demokratik açılım" süreci ve gelişmeleri masaya yatırıldı. Erdoğan, MYK toplantısında kapatılan DTP'nin durumunu değerlendirdi ve sokak gösterilerini DTP ve PKK'nın birlikte organize ettiği görüşünü anlatarak, bu süreçte DTP'nin hiç samimi olmadığı, süreci baltaladığı görüşünü dile getirdi.

Erdoğan'ın kapatılan DTP ile ilgili "PKK'nın güdümündeler. Sokak gösterilerini DTP ile PKK birlikte organize ettiler. Birlikte hareket ederek provoke ettiler" dediği öğrenildi.

AÇILIMA MUHALEFET BLOKU

Başbakan Erdoğan, açılım sürecinde CHP, MHP ve DTP'nin açılıma karşı bir muhalefet bloğu oluşturduğu yönünde eleştiriler getirerek, açılıma hangi şekilde olursa olsun muhalefet eden partileri aynı gözde gördüğü değerlendirmesini yaptı.

DOĞMAYAN PARTİ TERÖRLE İLİŞKİLİ

MYK toplantısında Ahmet Türk'ün son açıklamaları da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki günlerde BDP çatısı altında siyasete devam edecek kapatılan DTP'nin milletvekilleri ve siyasi yasak getirilen Ahmet Türk'ün son açıklamalarına da sert tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan'ın, "Daha parti doğmadan terör örgütü ile bağlantılı olduğu açık seçik beyan ediliyor" görüşünü dile getirdiği kaydedildi.

MAHMUR OLUMLU

MYK toplantısının bir bölümünde Başbakan Erdoğan ile İçişleri Bakanı Atalay'ın baş başa görüştükleri ve Atalay'ın Erdoğan'a üçlü mekanizma toplantısının ayrıntılarını anlattığı kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın görüşme ile ilgili fazla bir ayrıntı vermezken, Irak'taki görüşmenin beklenilenin de üzerinde olumlu bir havada geçtiğini söylediği belirtildi.

AÇILIM KİTAPÇIĞI 81 İLE VE TEŞKİLATLARA DAĞITILACAK

Uzun süredir üzerinde çalışılan AKP'nin hazırladığı "Demokratik Açılım" kitapçığının tamamlandığı ve önümüzdeki günlerde teşkilatlara dağıtılacağı kaydedildi.

TEKEL İŞÇİLERİ

Toplantıda, son günlerde eylemleriyle gündeme gelen Tekel işçilerinin durumu da ele alındı. Muhalefetin bu konudaki tavrının eleştirildiği MYK toplantısında bu konuda Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı çalışmanın tamamlandığı ve önümüzdeki günlerde açıklanacağı bilgisi de verildi.

AÇILIM YASALARINA YILBAŞINDAN SONRA START VERİLECEK

AKP, açılım sürecinde Meclis gündemine getireceği yasal düzenlemelerle ilgili yol haritasını da çizdi. Bu çerçevede Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yasal düzenlemeler yılbaşından sonra Meclis'e taşınacak.