Kardeşim Erdoğan'ı isterim

İsrail'in, Suriye ile arabuluculuk için önerdiği Sarkozy'ye veto geldi. Sarkozy'yi istemediğini belirten Esad "Türkiye'nin rolü objektifti. Arabulucu olarak kardeşim Erdoğan'ı istiyorum" dedi

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Suriye ile Türkiye 51 ortak metin üzerinde mutabakat sağlayarak bir rekora imza atarken, Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail ile aralarındaki sorunların çözülmesi için Fransa'nın arabuluculuğunu istemediklerini açıkladı. Esad ve Erdoğan, dün, Suriye Devlet Başkanlığı Sarayı'nda, önce baş başa görüştü, ardından da heyetlerarası görüşmelerde resmi olarak buluştu. Bu görüşmelerin ardından kameralar karşısına geçen iki lider, birbirlerine sık sık 'Kardeşim' diye hitap etti.

İSRAİL ŞART KOYDU
Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasında yaptığı arabuluculuğu 'objektif' olarak tanımlayan Esad, Başbakan Erdoğan yerine Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin arabuluculuğunu istemediğini açıkladı: "İsrail, görüşmelere şart koymaktadır. Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'le anlaşma, Filistinlilerle yapılan görüşmeler gibi olacaktır, süreç belli olmayacak. Türk arabuluculuğu çok objektif ve nezihti. Tabii ki bu yardımı istemiyoruz reddediyoruz anlamına gelmemeli .Tabii ki ilgi duyanların desteğine ihtiyacımız var. Ama Türkiye'nin rolü objektifti. Böyle bir şey (Sarkozy ile şartlı görüşmeleri kastederek) makbul değildir. Arabulucu olarak kardeşim Erdoğan'ı isterim." Sözlerine "Kardeşim Beşar" diyerek başlayan Erdoğan da, teşekkür ederek, "Türkiyenin dolaylı arabuluculuğuna Suriye 'evet' diyor, İsrail tarafı da 'evet' derse biz buna hazırız. İsrail tarafı 'Erdoğan taraftır' diyor. Kardeşim Esad da, Sarkozy'nin arabuluculuğuna sıcak bakmadığını ifade etti. Bir süreç çalışıyor. Görev düşerse biz buna hazırız" dedi.

51 ANLAŞMA İMZALANDI

Başbakan Erdoğan, Esad ile baş başa görüşmesinde demokratik açılım sürecini anlattı ve Mahmur'daki Suriye vatandaşlarının tahliyesi için destek istedi. Ancak ne Erdoğan ne de Esad, görüşmenin içeriğine dair detay vermedi. Erdoğan, Türkiye-Suriye İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada ise Türkiye- Suriye arasındaki yakınlaşmanın "eksen kayması değil, normalleşme" olduğunu belirterek, şunları söyledi: Dere yatağını buldu. Kardeşler, akrabalar arasında olması gereken iletişim ve işbirliğini kuruyoruz. Biz dış politikamızı birilerinin vereceği talimata göre belirleyemeyiz." Toplantının ardından enerji, sağlık, eğitim, kültür, güvenlik, ekonomi ve ticaret, yerel yönetimler, su, çevre ve ulaştırma konularının da aralarında bulunduğu 51 belgeye imza atıldı. Erdoğan daha sonra eşi Emine Erdoğan'la birlikte, Beşşar Esad'ın annesi Enise Esad'ın evine gitti. Erdoğan çifti, Enise Esad'a, oğlu Mecd Hafız el Esad'ın ölümü nedeniyle taziyelerini iletti.