Arınç'tan askerlere: Tevil yollu ikrardır

Arınç, askerlere hukuki tabirle yanıt verdi: "Ben bu işi yaptım ama başka türlü yaptım, başka kişiye göre, başka amaçla yaptım" derse, bu tevil yollu ikrardır

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisine yönelik suikast iddialarıyla ilgili olarak askerlerin yaptığı açıklamanın hukuki tabirle 'tevil yoluyla ikrar' olduğunu söyledi. Bu terim hukukta ilgililerin suçlularını değiştirerek kabul ettiği anlamına geliyor. NTV Televizyonu'na konuşan Arınç şunları söyledi: "O iki kişinin orada istihbarat amaçlı bulunduğunu kabul ediyorlar, bunun bana yönelik olmadığını, bir asker kişiye yönelik olduğunu söylüyorlar. Bilemem, onların söylediği bu. Ben ceza avukatıyım, ceza avukatı bunun ne anlama geldiğini bilir. Bizim ceza hukukumuzdaki tabirle bu tevil yollu ikrardır." Arınç, dün Ihlamur Kasrı'nda Televizyon Yayıncıları Derneği üyeleriyle görüşmesi sonrasında da, son günlerdeki iddialarla ilgili soruları yanıtladı.

BASINDA PEK ÇOK SORU VAR

MAĞDURU BEN GÖRÜLÜYORUM: Olayın bir mağduru varsa o da ben görülüyorum. Herkesin en çok merak ettiği şey 'neden burada, neden bizim evimizin yanında, neden gözetleme yapılıyor?' Onu da açıklamış kendilerine göre. Bu bir istihbarat çalışması, ama 'Arınç'a yönelik değil, Silahlı Kuvvetler'den bilgi sızdıran bir kişinin takibi sırasında bu olmuştur' diye. Basında bugün pek çok sorular var. Sonuçlanacak tahkikata göre hepimiz Türkiye'de huzurlu bir hayat sürdüğümüze, hukuk devletinin bütün gücüyle egemen olduğuna ve iddia edildiği gibi bir yanlış iş yapacak herhangi bir örgütün veya grubun bulunmadığına bir kez daha inanalım.
SUİKAST HAZIRLIĞI ÇOK İLERİ BİR İDDİA: Bu, insanları üzen, sıkan, hatta tedirgin eden bir şey. O gün yapılan tespitler, elde edilen bilgi ve bulgular, olayın güpegündüz cereyan etmesi, Allah korusun bir suikast, eylem, kötü fiil yapılacağı anlamına gelmiyor. Bu çok ileri bir iddia. Ama yapılan iş bir bilgi toplama mıdır, bir gözetleme midir, hazırlık mıdır? Bunun takdirini adli makamlar yapacaktır. Benim şahsen bir endişem yok. Ben Türkiye'de bir siyasi şahsiyete karşı, bir başbakan yardımcısına karşı, hele hele Türkiye'nin en güzide kurumu, en onurlu kurumu, en disiplinli kurumu Silahlı Kuvvetler içerisinde böyle bir yanlışlık yapacak kimsenin olmadığına bütün gönlümle inanmak istiyorum.
TEVİL YOLUYLA İKRAR ÇOK ÖNEMLİ: ("Tevil yoluyla ikrar açıklamasıyla ne demek istediniz?" sorusuna) Yıllarca cezada hukukçu olarak bulundum. Bir insana bir suç isnat edildiği zaman, 'ben bunu yaptım' derse ikrardır, 'yapmadım' derse inkârdır. 'Ben bu işi yaptım ama başka türlü yaptım, başka kişiye göre, başka amaçla yaptım' derse, bu tevil yollu ikrardır. Tevil taşıyan başka atasözleri de biliyorum ama sadece bugün bunu söyleyeyim.