Baydemir'e tepki yağıyor

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 22:14
ABONE OL
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in BDP'lilerin gözaltına alınmalarının ardından Hükümet'e yönelik küfürlü sözlerine sert tepki geldi.

Mecliste bütçe görüşmeleri öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Kürşat Tüzmen, Baydemir'in sözlerine "Misli ile iade edilir" yanıtını verdi. Tüzmen, herkesin kendine yakışır hareketler ve tavırlar içerisinde olduğunu, milletin de bunu çok yakından gördüğünü ifade etti. Tüzmen, yönetim merkezlerini ve mevkilerini işgal eden bu tip insanların Türk siyasetine yakışan ifadeler kullanması gerektiğini dile getirerek "Millet ve kurumlar tarafından kendisine misliyle iade edilir. Herkes kendine yakışanı yapıyor. Son günlerde kendilerini zorladıklarının, milleti tahrik etmek için, kurumları tahrik etmek için çok çaba sarf ettiklerinin, olağanüstü çaba harcadıklarının artık toplum tarafından görülmesi kaçınılmazdır. Samimi açılım sürecinin kimler tarafından reddedildiği görülmektedir" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise Baydemir'in açıklamalarını şu sözlerle değerlendirdi: "Ayıp, çirkin ve hukuk dışı bu üslup Türkiye'de demokrasiye de, hukuka da, insan haklarına da, insanlığın erdemine de hizmet eden bir üslup değildir. Bu üslup ancak sahibine yakışır diye düşünüyoruz. Üslubu lisan ayni ile insan demiş atalarımız. Bu üsluba daha farklı bir cevap verebilmek şu aşamada mümkün görülmüyor. Bu üslup Anadolu insanı tarafından, 72 milyon insanımız tarafından, ahlaklı, erdemli, haysiyetli bütün insanlarımız tarafından aynıyla sahibine iade edilecek bir üsluptur. Hiç kimse bu üslubun arkasında durmaz."

"SAVCILARIMIZ GEREKENİ YAPACAKLARDIR"

Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, herkesin konuşma usul ve adabına uygun hareket etmesi gerektiğini, kim olursa olsun bunun geçerli bir kural olduğunu söyledi. Türkiye'nin çok hassas bir dönemden geçtiğini, kurumlararası ilişkiler, demokratik açılım açısından önemli bir süreçte bulunulduğunu kaydeden Güçlü, "Toplum gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip ediyor. Seçilmiş kişilerin daha da kafaları karıştıracak bir tutum takınmamaları, medeni, ahlaklı, kurallara uygun, geleneklere saygılı bir şekilde hareket etmeleri lazım" diye konuştu. Güçlü, 'Bu sözlerin bir yaptırımı olmalı mı?' sorusuna, "Bunun insanları rahatsız eden bir yönü vardır. İnsanları rahatsız eden yön çoğu zaman hukuku da çiğneyen bir tutumdur. Savcılarımız herhalde gerekli işlemleri yapacaktır" karşılığını verdi. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Baydemir'in bu açıklamasını duyunca çok üzüldüğünü dile getirdi. Seçilmiş, halkı temsil eden bir belediye başkanına bu kelimenin hiç yakışmadığını belirten Öğüt, "Bu hükümet, bu devlet hepimizin. Hükümete de sahip çıkmamız lazım, devletimize de. Böyle polemiklerle devleti ve hükümeti yıpratmanın anlamı yok. Bu açıklama talihsiz bir açıklamadır. Hem kendisini, hem tüm Türkiye'yi, hem de kendi yandaşlarını üzmüştür" dedi.

İYİMAYA'DAN 301 UYARISI

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya da "Dilin kötülüğünü kullanana kimse iyi diyemez" şeklinde tepki göstererek Baydemir'in sözlerinin Ceza Hukuku'nda karşılığı olduğunu, bunun da TCK'nın 301. maddesinde bulunduğuna dikkat çekti. İyimaya, "Cumhuriyet organlarına yapılan hakaretler ayrı bir suç oluşturur" diye konuştu.

ŞAHİN: CEVAP VERMİYORUM

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in dünkü açıklamalarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, ''Siyasi partilerin değerlendirmelerine cevap vermiyorum'' dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, DBP'li bazı milletvekillerinin ifade verip vermemesi konusundaki bir soruya, TBMM Anayasa Komisyonundan görüş istediğini belirterek, ''Onun cevabını bekliyorum'' karşılığını verdi.

Şahin, Baydemir'in dünkü sözlerinin anımsatılması üzerine, ''Siyasi partilerin değerlendirmelerine cevap vermiyorum'' dedi.

VURAL: NE BEKLİYORDUNUZ

Meclis'te gazetecilerin, Baydemir'in açıklamalarıyla ilgili sorularını cevaplayan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Ne bekliyordunuz? Onu Başbakan'a sormak lazım. Açılım eş ortakları olduğu için onlara sormak lazım. Sayın Başbakan'ın cevaplaması gerekir bu soruları" diye konuştu. Türkiye'de etnik kimlik siyaseti yapmanın, milleti birbirine kırdırmanın, kan üzerinden, terör üzerinden siyaset yapmanın doğru olup olmadığının bütün boyutlarıyla ele alınması gerektiğini kaydeden Vural, "Bu ifadeler hedefin, amacın ne olduğunu da açıkça ortaya koyuyor. Hiç kimsenin milletimize ve devletimize küfretme haddi değildir. Bunu söyleyenlere karşı hükümetin söyleyecek sözü yok mu acaba. Başbakan'ın söyleyecek sözü yok mu acaba. Niye susuyorsun. Bu sözler devletimize karşı söylenmişse bu sözler karşısında senin susman acaba ne anlama geliyor?" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'Lİ VEKİL'İN YORUMU

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ise, "Bu ifadeyi devlete yönelik olarak hiç kabul etmem de hükümetin yanlışının bir karşılığı olarak bu kabul edilebilir" dedi. Bu konunun Cumhurbaşkanı'ndan başlayan bir yanlış silsilesi olarak sürdüğünü öne süren Ergin, hükümetin konuyu çok yanlış ve hazırlıksız başlattığını savnudu. Ergin, "Çok büyük umut verdiler. Bu umutların karşılanma şansı yoktu. Bu millet onların beklentilerine yanıt verecek olaylar karşısında suskun kalmazdı, kalmadı da. Öyle olunca hükümet çark etmek zorunda kaldı. Şimdi hükümet kıvranıp duruyor. Onlar da hükümete karşı her geçen gün sertleşiyorlar. Doğal olarak hükümete karşı sertleşirken bir yandandevlete karşı sertleşme olarak da yansıyor. Kabul edilebilir bir söylem değil ama en azından böyle bir söylem hükümetin ve onun başının aklını başına getirir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.


*GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ