Erdoğan: Ortak acımız

Erdoğan, 10 Muharrem yıldönümü nedeniyle anma mesajı yayınlayan ilk başbakan oldu

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Başbakan Erdoğan, "10 Muharrem'' in yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında ''Tiranlık, zorbalık ve ihanete karşı soyluluğun, adaletin ve fedakarlığın yükselen sancağı olan Kerbela'da yaşananlardan bugüne uzanan mesaj, emanete riayet, vefa, iz'an ve adalet duygusundan asla ayrılmamamız gerektiğidir'' dedi. Bir ilki gerçekleştiren Erdoğan'ın, Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan mesajında "Hazreti Peygamber'in sevgili torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki masum canların Kerbela'da yaşadığı dram elbette birimizin, bazımızın değil millet olarak hepimizin ortak acısı, ortak hüznü ve ortak kederidir" ifadesi yer aldı. Bu arada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da İstanbul Halkalı'da "Evrensel Aşure Matem Merasimi''ne katılarak bir konuşma yaptı. Baykal konuşmasında "Bizi ayırmak, bölmek isteyen tuzaklara, tertiplere inanıyorum düşmeyeceğiz. Türkiyemizi hep beraber sahipleneceğiz. Herkes kendi inancıyla, genel bir birlik ve bütünlük içinde, bu topraklarda barış, kardeşlik içinde yaşamayı başaracak'' dedi.

BAYKAL: DERS ALALIM

Baykal şöyle konuştu: "İnşallah bu yaşanmış acı olaylardan hepimiz gereken sonuçları çıkarırız, birbirimizin önemini, değerini çok iyi anlarız. Herkes kendi inancıyla genel bir birlik ve bütünlük içinde bu topraklarda barış ve kardeşlik içinde yaşamayı başaracaktır. Bu beraberliğimizin temelinde de sizlerin harcınızın en büyük rol oynadığını yürekten biliyorum.''

ON BİNLER KERBELA'YI ANDI
Hz. Muhammed'in torunu, Hz. Ali'nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşı Kerbela Çölü'nde şehit edilişinin 1370. yıldönümünde dün Türkiye'nin dört bir yanında törenlerle anıldı. Yas tutan binlerce vatandaşın siyahlara büründüğü törenlerde, 'sineler dövülerek' büyük matem bir kez daha hatırlandı.