Meclis'in gündemi 'zorla ifade' krizi

DTP'nin kapatılması ve belediye başkanlarına yönelik operasyonun ardından, Meclis yeni bir krize gebe. 5 vekilin 29 ve 30 Aralık'taki duruşmalara zorla götürülmesi gündemde

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin milletvekillerinin, haklarında süren davalarla ilgili mahkemeye gitmedikleri için polis zoruyla götürülmeleri gündemde. TBMM Anayasa Komisyonu'nda bu konuda bir formül bulunamayınca, yeni kriz kapıya dayandı. Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 14.10.2009 tarih ve 2009/637 sayılı kararı Meclis Başkanlığı'na gönderildi. Mahkeme kararına göre Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş ve Emine Ayna 29 Aralık'ta, Sebahat Tuncel ve Aysel Tuğluk ise 30 Aralık'ta zorla ifadeye götürülecek. Tuğluk ve Türk, dokunulmazlık nedeni ile ifade vermeye gitmediği Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin çağrısına karşılık verecek. Siyasi yasak kararının hemen ardından kendisine yönelik davalarda ifade vereceğini açıklayan Aysel Tuğluk, "Diyarbakır'daki gelişmelere göre kararımı vereceğim. Olağanüstü bir şey olmazsa ifade vermeye gitmeyi düşünüyorum. Bugün Kürtlerin iradesini hizaya getirme, daraltma operasyonu sürüyor. Söylenecek söz kalmadı. Hukuku icra edecek bir durum yok" dedi.

İFADEYE GİTMEYECEKLER
"PKK terör örgütünün propagandasını yapmak" iddiasıyla haklarında dava açılan milletvekilleri Tuncel, Demirtaş ve Ayna ise ifade vermeye gitmeyecek. Demirtaş, ilk kararlarının arkasında olduklarını belirterek, "O tarihte Diyarbakır'da olacağım. Kapımıza dayanabilirler ama gitmeyeceğim. Bizi sürükleyerek götürebilirler" dedi. Cezaevinden milletvekili seçilen BDP'li Sebahat Tuncel de şöyle konuştu:

'GELİP ALSINLAR'
"Siz partimizi kapatacaksınız, binlerce oy almış belediye başkanlarını hapse atacaksınız, sonra 'demokrasi' diyeceksiniz, ifade vermeye çağıracaksınız. Bundan sonra Diyarbakır'a hangi yüzle gelecekler? İfade vermeyeceğiz. Gelip alsınlar, bu hukuksuzluğa alet olmayacağız. Kürt halkının iradesine savaş açılmış durumda. Bu tablonun kriz ve kaosa neden olacağını bilmiyorlar mı? Savaşı derinleştiriyorlar." Son operasyonlar sırasında tutuklanan Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven'in, Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi olduğunu anımsatan Tuncel, "Güven gibi bütün Kürtlere 'terörist' diyorsun. Operasyona ilişkin uluslararası kamuoyuna, Avrupa Komisyonu'na mektup gönderdik. Noel'den sonra da bizzat görüşeceğiz" diye konuştu.