Sürpriz ziyaret heyecan yarattı

Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı'ndaki arama ve 8 askerin gözaltına alınması sonrasında Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı, Erdoğan'ı ziyaret etti

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Başkent dün güne tansiyonu yüksek başladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin, Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'nda 10 saat 16 dakika süren araması sonrasında, dün öğle saatlerinde Ankara'da sürpriz bir zirve gerçekleştirildi.

İÇ VE DIŞ GÜVENLİK BİLGİSİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'i Başbakanlık resmi konutunda kabul etti. Görüşme öncesinde bakanlara, önceden saat 11.30'da yapılacak olan 'MGK öncesi değerlendirme toplantısı'nın, Erdoğan'ın iki komutanla yapacağı görüşme sonrasında gerçekleşeceği bildirildi. Erdoğan'la 48 saat öncesinde, 24 Aralık Perşembe günü 2 saat süreyle görüşen Başbuğ'un dünkü zirveden gergin bir yüz ifadesiyle ayrılması dikkati çekti. Toplantı sonrasında Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'i kabul ederek, iç ve dış güvenliğe ilişkin konularda bilgi almıştır ve görüşme 3 saat sürmüştür" denildi. Başbakanlık kaynakları görüşmede ayrıca demokratik açılım ve Mahmur'dan dönüşlerin de ele alındığını ifade ettiler. Başbakan Erdoğan, Başbuğ ve Koşaner'le yaptığı görüşmenin uzaması nedeniyle yarın yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) katılacak bakanlarla ancak saat 15.10'da bir araya gelebildi.

YOĞUN TRAFİK

24 ARALIK 2009 PERŞEMBE
Saat 12:00/14:00 Erdoğan-Başbuğ görüştü
Saat 15:30/17:00 Cumhurbaşkanı Gül, Org. Başbuğ'u kabul etti
Saat 17:00/18:00 Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan bir araya geldi

25 ARALIK 2009 CUMA

Saat 14:00 Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda 2. Cumhurbaşkanı İnönü anma programı gerçekleşti. Başbuğ, Arınç soruşturması ile ilgili olarak Genelkurmay'dan yapılan açıklama ile ilgili "bazı suallere cevap verememiş olabiliriz "dedi.

26 ARALIK 2009 CUMARTESİ

Saat 1:30 Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ ile Org. Koşaner'i kabul etti. Görüşme 3 saat sürdü.
Saat 15:10 Erdoğan'ın MGK'ya katılan bakanlarla toplantısı başladı. Toplantı 2 saat sürdü.