'Kurumlarda hata yapan, tüm kuruma mal edilemez'

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul Ceylan Otel'de yapılan DEİK Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda ardından da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün 55. yıl kutlamaları ve 55 projenin ortak açılış töreninde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiaları ve yaşanan süreci değerlendirdi. Erdoğan, kurumlararası çatışma yorumlarına tepki göstererek, "Öyle anlar geliyor ki kurumlar birbirine girmiş. Kim girmiş birbirine canım. Kimse kurumlarımız arasında kavga varmış gibi göstermeye çalışmasın" dedi. İşte Erdoğan'ın iki ayrı konuşmada verdiği ortak mesajlar:

'KAVGA VAR GİBİ GÖSTERİLMESİN'
"Bu devletin bir tanımı var. Anayasa nereye oturtmuşsa herkes onu yapacaktır. Bizim güvenlik güçlerimiz de yargımız da ilgili tüm kurumlarımız da uyum içinde görevini yapacaktır. Hatalar, eksikler yok mudur, vardır. Ama kalkıp da bir yerden yakalayıp kurumlar arasında sorun varmış gibi göstermenin kimseye yararı olmaz."
"Her türlü iddia soruşturuluyor. Suç işleyen, ayrım gözetilmeden yargının önüne çıkarılıyor. Ak ile karayı ortaya çıkarıyor. Biz de sorumluluğumuz dairesinde hukuk çerçevesinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Kurumlar içinde hata yapan varsa bunlar asla tüm kuruma mal edilemez. İddialarla, dedikodularla söylentilerle ülkenin huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur."

'MEYDANI TERÖRE BIRAKMAYIZ'
"İş çevrelerimiz sivil toplum örgütlerimiz süreçte daha aktif bir rol almalıdır. Bu süreç, tarihi bir süreçtir. Statüko sürdürülecek mi yoksa değişecek mi? Bu acılara tahammül mü edeceğiz yoksa üzerine mi gideceğiz? Biz hükümet olarak değişmesi noktasında irademizi ortaya koyduk."
"Ülkemizin bir terör sorunu var. Buna hayır diyebilir miyiz? Ülkemizin bir etnik unsur sorunu var, hayır diyebilir miyiz? Ülkemizin bir dini gruplar sorunu var, hayır diyebilir miyiz? Azınlıklar sorunu var, hayır diyebilir miyiz? Bütün bunları ele alacak bir milli birlik ve kardeşlik projesi açtık. Ama buna öyle kalıplar giydirme çalışmaları başladı ki olmasın diye ellerinden gelen adımı atıyorlar, çabayı gösteriyorlar."

DİYARBAKIRSPOR'U KİMSE YAFTALAYAMAZ

Diyarbakırspor'un İstanbul'daki gecesinde Başbakan Erdoğan'a "Barış" yazılı 21 numaralı forma hediye edildi. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Erdoğan, "Bizim için İstanbul ne ise Diyarbakır da odur. Bazı çirkin olayları kabul etmemiz mümkün değil. Diyarbakır camiasını, kimse yaftalayamaz. Bunlar bizim birliğimize sıkılmış kurşunlardır" dedi.