MGK'da gündem suikast ve açılım

Yılın son MGK'sı, Arınç'a suikast iddiaları ve Özel Harp Dairesi'ne yapılan 2 baskının gölgesinde bugün toplanıyor. İçişleri Bakanı Atalay ile Devlet Bakanı Bağış brifing verecek, artan sokak eylemleri masaya yatırılacak

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
MİLLİ Güvenlik Kurulu'nun (MGK) 2009 yılı son toplantısı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiaları ve bu bağlamda Seferberlik Tetkik Kurulu'nda yapılan 2 baskının gölgesinde bugün yapılacak. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisine yönelik iddiaları MGK gündemine getirmesi bekleniyor. Toplantıda İçişleri Bakanı Atalay ile Devlet Bakanı Bağış'ın üyelere brifing vereceği de öğrenildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplanacak MGK'ya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ile üye bakanlar katılacak. İç ve dış değerlendirmelerin yapılacağı MGK'da başta demokratik açılım olmak üzere, DTP'nin kapatılmasının ardından alevlenen sokak eylemleri de masaya yatırılacak. Yılın son MGK toplantısında İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılımda gelinen noktaya ilişkin detaylı bir brifing verecek. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Avrupa Birliği'yle müzakere süreciyle ilgili MGK üyelerini bilgilendirecek.

ABD TEMASLARINI ANLATACAK

Toplantıda, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme ve ABD'deki diğer temasları ile ilgili olarak kurula bilgi sunması bekleniyor. Bu çerçevede Afganistan'a ek asker talebi, İran'ın nükleer silahlanmasına karşı atılacak olası adımlar, Irak'taki son durum ve ABD'nin PKK ile mücadeleye katkısı da kurulda ele alınacak.