MGK toplantısı sona erdi

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 23:41
ABONE OL
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi.Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan kurul toplantısı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, ülkenin bütünlüğünü, milletin birliğini ve huzurunu hedef alan terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

MGK bildirisinde, ''Çağdaş demokrasi ve hukuk ilkeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven bir defa daha teyit edilmiştir'' denildi.

MGK'ın 2009 yılının son toplantısından sonra yayımlanan bildiride, toplantıda Türkiye güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin kapsamlı değerlendirmesinin yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
''Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliği ve huzurunu hedef alan terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulanmıştır. Çağdaş demokrasi ve hukuk ilkeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven bir defa daha teyit edilmiştir.

7 Mart 2010'da yapılması beklenen parlamento seçimlerinin ışığında Irak'taki gelişmeler, terörle mücadeleye ilişkin üçlü işbirliğine sürecinin seyri ve Irak ile ilişkiler ele alınmıştır.
Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne ilişkin olarak BM Genel Sekreteri'nin iyiniyet misyonu temelinde, adada iki taraf arasında devam eden müzakere süreci ayrıntılarıyla gözden geçirilmiştir. Esasen MGK'nın Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir kapsamlı çözümün parametrelerine dair görüşleri 30 Haziran 2009'da yapılan toplantısını takiben yayımlanan basın bildirisiyle kamuoyuna açıklanmıştır.
Sayın Başbakan'ın 30 Ekim 32009'da Sayın Yunanistan Başbakanı'na gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere çözüm sürecinde uluslararası toplumun ve ilgili tarafların daha aktif ve teşvik edici bir rol üstlenmesi önem taşımaktadır. Bu çerçevede müzakerelerin seyrine ve nihai hedefine zarar verecek adımlardan kaçınılması gerektiği de vurgulanmıştır. İlgili tüm taraflarda gerekli siyasi iradenin bulunması durumunda adil ve kalıcı bir çözüme kısa sürede ulaşılmasının mümkün olduğu değerlendirilmiştir.
Ekim 2005'de başlayan Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerindeki ve reform sürecimizdeki mevcut durum son gelişmelerin de ışığında ele alınmış, Lizbon Antlaşması sonrası AB kurumlarındaki yeni yapılanmalar ve Aralık 2009 zirve sonuçları tüm yönleriyle değerlendirilmiştir.
Türkiye'nin kararlılıkla sürdürdüğü üyelik müzakerelerinin hızlandırılmasının, AB müktesebatıyla ilgili bulunmayan siyasi engellemeler ve ikili sorunlardan arındırılmasının tüm tarafların yararına olacağı vurgulanmıştır.''

2009'un son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, kritik gündem maddelerine rağmen en kısası oldu. Ağırlıklı olarak iç ve dış konuların ele alındığı MGK toplantısı, bugün yoğun gündem maddeleriyle toplandı. Bu yılın son MGK'sı yine bu yılın en kısa süren toplantısı olarak tarihe geçti.

Bu yılın ilk toplantısı 26 Şubat'ta yapıldı. Bu toplantı 5 saat sürdü.
İkinci MGK 28 Nisan'da bir araya geldi ve 6 saatte tamamlandı. MGK'nın 30 Haziran'daki üçüncü toplantısı ise 7 saat 30 dakika, 20 Ağustos'daki dördüncü toplantı 6 saat 40 dakika, 20 Ekim'de gerçekleşen beşinci MGK ise 7 saat 40 dakika sürdü.
Bugün toplanan 2009'un son MGK'sı 4,5 saat ile en kısa süreli toplantı oldu.

BAŞBAKAN'IN MGK ÜYESİ BAKANLARLA TOPLANTISI SONA ERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MGK üyesi bakanlarla düzenlediği toplantı sona erdi.

Başbakan Erdoğan'ın, MGK ardından kurul üyesi bakanlarla Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldiği toplantı, yaklaşık 45 dakika sürdü.


EN UZUNU 9,5 SAAT, EN KISASI 40 DAKİKA

Bu arada, MGK tarihinin en uzun toplantısı 28 Şubat 1997'de gerçekleşti. Tarihe 28 Şubat kararları olarak geçen bu toplantı tam 9,5 saat sürmüştü. En kısa MGK toplantısı Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde yapıldı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa kitapçığı attığı iddiasıyla Ecevit'in toplantıyı başlamasından 40 dakika sonra terketmesiyle 40 dakika sürmüştü.


*SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ