Bu millete özgüvenini iade etti

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:08
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bugün parasıyla pasaportuyla, devletiyle, devletinin gücüyle gurur duyduğunu belirterek, ''Her şeyden önemlisi bugün Türkiye artık gündemi belirlenen bir Türkiye değil, gündem belirleyen bir ülke olarak tarih sahnesinde yerini alıyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin Bilkent Otel'de düzenlediği ''2009 Turgut Özal Ödülleri'' törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Allah'tan rahmet diledi.

Adında ''Dünya Barışına Katkı'' gibi anlamlı bir ifadenin yer aldığı böyle bir ödüle layık görülmekten büyük onur duyduğunu ifade eden Erdoğan, üstelik ödülün Turgut Özal gibi milletin gönlünde ve hafızasında derin izler bırakmış, büyük bir şahsiyet adına veriliyor olmasının da bu ödülü çok daha anlamlı kıldığını dile getirdi.

Erdoğan, ülke, millet olarak son 200 yılın ciddi çalkantılar, büyük badireler, derin izler bırakacak önemli hadiseler içinde yaşandığını ifade etti.

Büyük imparatorluğun, cihan devletinin hızlı bir çöküş sürecine girdiğini, her cephede savaşı kaybettiğini, her kaybettiği savaşla birlikte topraklarını yitirdiğini anlatan Erdoğan, bütün bu savaşlarda milyonlarca gencin, askerin şehit verildiğini, başta Balkanlar olmak üzere birçok yurttaşın yersiz, yurtsuz kaldığını belirti.

Bugün üzerinde yaşanan Misak-ı Milli sınırlarının bile işgal edildiğini, o günün başkenti İstanbul'un bile işgalle tanıştığını ifade eden Erdoğan, Kurtuluş Savaşı'nın dünyaya örnek teşkil edecek bir kahramanlık destanı olduğunu, bir milletin yeniden uyanışı olduğunu kaydetti. Erdoğan, ancak yaşanan acılar ve korkuların, yaşanan o ağır travmaların unutulmadığını, toplumda paranoya etkisi oluşturduğu dönemler yaşandığını söyledi.

''PARANOYALAR MEYDANA GELDİ''

Başbakan Erdoğan, ''Etrafımızın düşmanla çevrili olduğu hissine kapıldık, tüm dünyanın karşımızda olduğu, bizi yok etmek arzusunda olduğu hissine kapıldık. Ülkenin her an bölüneceği, ülkenin parçalanacağı gibi korkularımız oldu. Bu tedirginlik, ister istemez devlet idaresini, siyaseti ve hatta demokrasiyi şekillendirme noktasında bizde ciddi paranoyalar meydana getirdi'' diye konuştu.

Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti ile bu milletin ne kadar yüce, büyük ve dirayetli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, ''Bırakınız korkuyu, Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından savaştığımız o yedi düvelle diplomatik ilişkileri başlatan Mustafa Kemal olmuştur. O mirasa, o özgüvene sahip çıkılmadı'' dedi.

O mirası yeniden canlandıranın merhum Adnan Menderes'in maruz kaldığı akıbetin, siyaset ve demokrasi üzerindeki korkuyu daha da ağır hale getirdiğini söyleyen Erdoğan, ''İşte böyle bir atmosfer, tedirginlik, korku ve paranoya ikliminde Turgut Özal gibi bir isim ortaya çıktı ve bu millete öz güvenini iade etti'' diye konuştu.

''ÜÇ TARAFI DENİZLERLE, DÖRT TARAFI DÜŞMANLARLA ÇEVRİLİ''

Hükümetleri döneminde diplomatik açıdan yaptıkları çalışmaları da anlatan Erdoğan, Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı'na eş başkanlık yaptığını, Türkiye'yi üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili bir ülke olma halinden çıkardıklarını, artık çevresiyle komşularıyla barış, işbirliği içinde, büyüyen bir ülke konumuna yükselttiklerini söyledi.

Irak ile 48, Suriye ile 51 anlaşmaya imza atıldığını belirten Erdoğan, mayınların artık temizlenmeye başladığını, Suriye tarafında mayınların neredeyse bittiğini, Türkiye tarafında da peyder pey çalışmaların başlandığını ifade etti.

Gaziantep'ten Halep'e başlayan hızlı trenin Şam'a doğru ilerleyeceğini kaydeden Erdoğan, ''Aramızdaki bağlar çok daha güçlü'' dedi.

Erdoğan, Suriye, Ürdün, Libya, Tacikistan, Arnavutluk ile vizeleri kaldırdıklarını, Orta Doğu'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da anlaşmazlıkların çözümünde aktif girişimlerde bulunduklarını, tüm bu çabaların sonucu olarak da 36 milyar dolardan aldıkları ihracatın 132 milyar dolara çıktığını anlattı.
Yıllık ortalama 1 milyar dolar olan Türkiye'ye giren küresel sermayenin tırmanarak 2007 yılında 22 milyar dolara çıktığını belirten Erdoğan, ''Bu yılın rakamı şu anda belli değil ama herhalde bunda da 10 milyar doları yakalayacağız'' diye konuştu.

Turist sayısının ve turizm gelirlerinin de görev geldikleri son 7 yılda önemli ölçüde arttığını anlatan Erdoğan, burada da merhum Özal'ın başlattığı turizmdeki yatırımları teşvik edici, cesaretle atılmış adımların büyük önemi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bugün dünyada çok farklı bir hareket merkezi haline geldiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin kurumlarıyla, insanıyla artık takdir toplayan bir ülke konumunda olduğunu söyledi.

Erdoğan, adaletin, eşitliğin, demokrasinin, hakkın ve hukukun yanında dimdik duran, durabilen bir ülke olarak Türkiye'nin tanınmaya başlandığını, son ilerleme raporunda da bunların büyük ölçüde yer aldığını ifade etti. Başbakan Erdoğan, ''Nerede haksızlık var Türkiye bunun karşısında durmasını biliyor, bundan sonra da inanıyorum ki bilecektir. Halkıyla da yönetimiyle de bunun yanında olacaktır'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bugün parasıyla pasaportuyla, devletiyle devletinin gücüyle gurur duyduğunu söyleyen Erdoğan, ''Her şeyden önemlisi bugün Türkiye artık gündemi belirlenen bir Türkiye değil, gündem belirleyen bir ülke olarak tarih sahnesinde yerini alıyor'' diye konuştu.

''KORKU ÜZERİNE MEDENİYET İNŞA EDİLEMEZ. KORKU ÜZERİNE GELECEK İNŞA EDEMEZSİNİZ. KORKU ÜZERİNE HUZUR, İSTİKRAR, GÜVEN İNŞA EDEMEZSİNİZ. EN ÖNEMLİSİ DE KORKU ÜZERİNE DEMOKRASİ İNŞA EDEMEZSİNİZ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''30 yıldır, 40 yıldır bu ülkenin enerjisini tüketen meseleleri ne kadar kendi haline bırakacağız? Statükoyu daha ne kadar sürdüreceğiz? Böyle gitmesinin yolu var mı, imkanı var mı?'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğinin Bilkent Otel'de düzenlediği ''2009 Turgut Özal Ödülleri'' törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Turgut Özal'ın, bürokrasi, siyaset ve cumhurbaşkanlığındaki görevi boyunca Anadolu'nun ve Trakya'nın tozunu, toprağını, kokusunu üzerinde taşıdığını ve yönünün de her zaman millete dönük olduğunu vurguladı.

Özal'ın, Türk ve dünya siyasetinin paradigmalarının tamamen çöktüğü ve yeni bir dünya düzeninin inşa edildiği bir dönemde ezber bozan bir siyaset izlediğini belirten Başbakan Erdoğan, Özal'ın Türkiye'deki zihniyet değişikliğinin mimarı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Turgut Özal iktidarı devraldığında aslında Türkiye hala siyah beyaz yıllarını yaşıyordu. O'nun gerçekleştirdiği reformlarla bu ülke bir anda renklendi, çağını yakaladı, zenginleşti ve çeşitlendi. Kabuğunu kırarak dünyaya açıldı.

Sağlığında çok eleştirildi. Hakaretlere varan yaklaşım tarzlarını gördük ve o insanlar bu ülkede siyaset yaptılar. Beraberce çalıştılar, en yakınında olanları oldu ve burada söylemek istemiyorum. Bugün de benzer şeyleri söyleyenler çok oluyor. Onun için üzerinde durmaya gerek yok. Fakat bakın bugün öyle oldu ki o gün o hakaretleri yapanlar bugün anılmaz duruma düşüyorlar, her geçen gün... Fakat aklıselim sahibi olanlar, onlar da hakkını teslim ediyor, rahmetle yad ediyor ve O'nu çok daha iyi anlıyor.

Burada tarihe kazınmış bir sözünü, siyasete yol ve istikamet çizecek bir sözünü de hatırlatmakta fayda görüyorum. Kendisine suikast girişiminde bulunulduğunda, kürsüden ayrılmadan o yaralı haliyle yeniden mikrofonun başına geçtiği andaki söz öyle zannediyorum ki bana ve bize göre çok önemli bir sözdür. 'Allah'ın verdiği ömrü O'ndan başka alacak yoktur'. Bu çok önemlidir.

Biz de O'na teslim olmuşuzdur dedik. Mesele budur. Bunun dışında her şey laf-ı güzaftır. Bu tavır millete ram olma, millete sevdalı olma, her ne pahasına olursa olsun millete hizmete talip olma tavrıdır. Korku üzerine medeniyet inşa edilemez. Korku üzerine gelecek inşa edemezsiniz. Korku üzerine huzur, istikrar, güven inşa edemezsiniz. En önemlisi de korku üzerine demokrasi inşa edemezsiniz.

İki gün önce vefatının 73. yıl dönümünde rahmetle andığımız Mehmet Akif, milletimizin İstiklal Marşı'nı yazarken 'korkma' uyarısıyla başlamıştır: 'Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, sönmeden yurdumun üstünde tüten' derken işte o en son ocakın işaretini veriyordu. Orada çok şeyler yatıyor. İşte bu duygu, bu zihniyet bugünün siyasetine de topyekun hakim olmak durumundadır. Bunu başarmak durumundayız. Ülkeyi bir bütün olarak kucaklayamayanların Türkiye'ye söyleyeceği sözü olamaz. Türkiye'nin yollarına düşmeyenlerin, ülkenin tozunu, toprağını yutmayanların, milletin derdiyle dertlenmeyenlerin bu ülkeye vereceği hizmet olamaz.

''STATÜKOYU DAHA NE KADAR SÜRDÜRECEĞİZ?''

Her meseleyi cesaretle konuşamayanların, özgürce tartışamayanların ve küçük hesaplarla ülkenin meselelerini çoğaltanların Türkiye'ye ve Türk milletine çizebilecekleri bir ufuk olamayacağını vurgulayan Erdoğan, 30-40 yıldır ülke ve millet olarak tekrar tekrar konuşulan meselelerin daha ne kadar konuşulacağını sordu.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''30 yıldır, 40 yıldır bu ülkenin enerjisini tüketen meseleleri ne kadar kendi haline bırakacağız? Statükoyu daha ne kadar sürdüreceğiz? Böyle gitmesinin yolu var mı, imkanı var mı? Bu sürecin böyle devam edip gidiyor olmasından memnun olan var mı? Bakın, o gün Özal'ın cesaretle dile getirdiği çözüm için somut adımlarını attığı meseleler O'nun ölümünden sonra da sahiplenilmiş olsaydı Türkiye bugün inanın çok daha farklı bir yerde olurdu'' dedi.

Kendisinin özellikle merhum Özal'ın 1983-1987 yılları arasındaki dönemini önemsediğini belirten Başbakan Erdoğan, bu dört yılın ülkenin kalkınmasında, dünyaya açılmasında gerçekten diğer dönemlerle mukayese edilmeyecek, farklı bir dönem olduğunu dile getirdi.