TSK şüpheli konumuna düşürülmüştür

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:30
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yapılan aramayla ilgili olarak "Bir şey çıkmazsa tabii çok vahim bir durum olur, bir şey çıkarsa o zaman da deprem olur" dedi.

CHP MYK Genel Başkan Baykal Başkanlığında toplandı. Alınan bilgiye göre Baykal, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yapılan aramaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yapılan aramayla ilk kez bir kurumun şüpheli konumuna düşürüldüğüne dikkat çeken Baykal, "Suç işleyen kişiler ve o kişilerin irtibatta olduğu kişiler, mekanlarla ilgili bir inceleme, soruşturma yapılmıyor, bir kurumla ilgili araştırma ve soruşturma yapılıyor. TSK şüpheli konumuna düşürülmüştür. TSK'ya tam bir şüpheli muamelesi yapılıyor, şüpheli muamelesine maruz bırakılıyor. Sadece suç işlediği düşünülen şüpheli kişilerin irtibatta olduğu kişileri, onların irtibatlı olabileceği belgeleri aşan, bütünüyle bir kurumu hedef alan bir soruşturmayla karşı karşıyayız. Bunun anlamı TSK şüphelidir, şüpheli konuma düşürülmüştür" diye konuştu.

Bu incelemeden, aramadan ne çıkacağını yargının ortaya koyacağını belirten Baykal, şöyle dedi:

"Ama buradan bir şey çıkmazsa bu kadar şüphe, bu kadar kuşku ne oluyor? Devletin bir kurumuna karşı böylesine yoğun bir şüphe ve orada araştırmalar, soruşturmalar... Bir şey çıkmazsa tabii çok vahim bir durum olur, bir şey çıkarsa o zaman da deprem olur. TSK'nın bir darbe hazırlığı içinde olduğu, birilerine suikast planladığı gibi belgeler çıkarsa o zaman da deprem olur. Genelkurmay Başkanı daha önce çeşitli vesilelerle içlerinde darbeye bulaşmış, darbeyle ilgisi olan hiç kimseyi barındırmadıklarını, barındırmayacaklarını ifade etmişti. En son suikast planladığı söylenen kişilerin bir başka amaçla orada olduğunu söylemişti. Bütün bu Genelkurmay Başkanı'nın verdiği güvencelere rağmen orada bir suikast veya darbe planlandığına dair bilgiler, belgeler geçerse o zaman da bir deprem olur."

Baykal, sükunetle başlamış olan sürecin sonuçlanmasını beklediklerini bildirerek kısa sürede gerçeğin ortaya çıkması ve TSK'nın bu şüphelerden, şaibelerden kurtarılması gerektiğini ifade etti.

"KURUMLARARASI UYUM OLSAYDI GELİŞMELER BU NOKTAYA GELMEZDİ"

İncelemeyle birlikte bir süredir var olan kurumlararası çatışmanın çok açık bir şekilde ortaya çıktığını vurgulayan Baykal, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un birliklere "Eğer sizi incelemeye gelirlerse bize bilgi verin, girersin, girmezsin tartışması yaşamayın, bize bilgi verin biz de ona göre düzeni sağlayalım" yönünde bir genelge gönderdiğine işaret etti. Kurumlar arasında bir uyum olsaydı gelişmelerin bu noktalara gelmeyeceğini dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

"Diyelim TSK'da bazılarının darbe düzenlediğine dair bir duyum, bir olay varsa ilgili bakanlar, Başbakan Genelkurmay Başkanı'yla bunu konuşur, anında Genelkurmay bünyesinde araştırmalar, soruşturmalar yapılır, olay ortaya çıkarılır. Fakat bu olmuyor, yargı, medya harekete geçiriliyor, kurumlar birbirine giriyor. Ondan sonra da Başbakan kurumlar arasında çatışma yoktur diyor. Tabii bu kesinlikle inandırıcı olmuyor. Eğer AKP hukuka saygılı olsaydı, hukuk kurallarını işletebilseydi Türkiye'de yaşadığımız bu karmaşayı yaşamazdık. Hukuk doğru dürüst işletilmiyor, hukuka saygı duyulmuyor. Her şey bir kavga ortamında yürütülüyor, kavgayla bir sonuca varılmaya çalışılıyor. Medya ortaya konuluyor, kurumlar, kişiler yıpratılıyor, bundan da Türkiye büyük zarar görüyor."

Baykal, 2010 yılında artık yeni bir anlayışın, hukuka saygılı, demokrasiye saygılı yeni bir yönetimin gelmesine ihtiyaç olduğunu ifade ederek "Umarız ki 2010 yılı bu yenilenmeye, tazelenmeye fırsat veren bir yıl olacaktır" diye konuştu.