Görüldüğü yerde yakalanacaklar

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:08
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin eski Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın, haklarında devam eden davalar kapsamında ifadelerinin alınması için ''günsüz zorla mahkemeye getirilmelerine'' karar verildi.

Başka illerde yargılandıkları davalar kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen talimat duruşmalarına Türk, Ayna ve Demirtaş katılmadı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, sanık Türk hakkında çıkartılan duruşma gününü bildirir çağrı kağıdının sekreterine tebliğ edildiğini belirterek, Türk'ün duruşmaya gelmediği gibi mazeret de bildirmediğini ifade etti.

Şatır, diğer talimat duruşmalarında ise BDP Milletvekilleri Ayna ve Demirtaş'ın duruşmada hazır edilmesi için yazılan müzekkereye verilen cevapta eski DTP, yeni BDP binasına gidildiği, ancak bahsi geçen kişilerin parti binasında olmaması nedeniyle bu kişilere ulaşılamadığının bildirildiğini aktardı.
Cumhuriyet Savcısı Halil Acıoğlu, mahkemede ifadelerinin alınması için sanıklar hakkında zorla getirme kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, iddianame içeriği, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin konuyla ilgili içtihatları, usulen yapılan tebligata rağmen duruşmaya gelmemeleri karşısında Ceza Muhakemesi Kanununun 146. ve 199. maddeleri uyarınca, savunmalarının alınması için günsüz olarak zorla hazır edilmeleri konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına karar verdi.
Mahkeme, duruşmaları 13 Nisan 2010'a erteledi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki celselerde Demirtaş ve Ayna'nın ''duruşma günü'' savunmalarının alınabilmesi amacıyla haklarında zorla getirme müzekkeresi düzenlerken, Türk'e, ikamet adresinin değişmesi sebebiyle yeniden tebligat çıkarılmasına karar vermişti.

''Terör örgütünün propagandasını yaptıkları'' iddiasıyla Demirtaş Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde, Ayna Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde, Türk ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor.

AHMET TÜRK: GEREKİRSE GİDER İFADE VERİRİZ

Kapatılan DTP'nin Eşbaşkanı Ahmet Türk, gerektiğinde gidip mahkemeye ifade vereceklerini söyledi. Türk, "Gerektiği zaman gider ifademizi veririz. Mahkemeden kaçmak gibi bir durumuz olsa, bugün burada olmazdık. Benimle Aysel (Tuğluk) hanımın durumu farklı. Üç arkadaşlarımızın durumu böyle bir karar hukuka aykırı. Biz hukuksuzluğu dile getirmek için bugüne kadar gitmedik. Ama biz gerekirse gider ifademizi veririz" dedi.

DEMİRTAŞ:MECLİS BU İŞE ÇÖZÜM OLMADIKÇA BİZ KENDİ KARARIMIZLA
MAHKEMEYE GİTMEYECEĞİZ


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, ''Meclis bu işe çözüm olmadıkça biz kendi kararımızla mahkemeye gitmeyeceğiz'' dedi.

Demirtaş, mahkemeye ifade verme konusunda önceki tavırlarının devam ettiğini söyledi. Mahkemelerin yargı yetkisine karşı olmadıklarını anlatan Demirtaş, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti. Demirtaş, şöyle konuştu:

''Mahkemeye veya kanunlara kafa tuttuğumuz şeklindeki tespitler de son derece yanlış tespitlerdir. Biz eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı duruyoruz. Yolsuzluktan, hırsızlıktan yargılanan vekillere dokunulmayacak, ama siyasi görüşleri ve yaptıkları konuşmalar nedeniyle milletvekilleri zorla mahkemeye götürülecekse, bunu kabul etmek mümkün olmaz. Meclis bu işe çözüm olmadıkça biz kendi kararımızla mahkemeye gitmeyeceğiz.''

Demirtaş, telefonla katıldığı Roj TV'deki konuşmasında, ''suçu ve suçluyu övmek'' suçundan, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararı esastan bozarak, ''suçu ve suçluyu övmekten'' ceza alan sanığın, ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan yargılanması gerektiğine hükmetmişti. Yargıtay kararında, ''işlenen suçun terör suçu olması nedeniyle sanığın dosyasının da ''terör örgütünün propagandası yapmak suçundan yeniden ele alınması gerektiğine'' işaret edilmişti.
Kararda, Anayasa'nın 14. maddesine de atıfta bulunulan kararda, yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığı, sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiği kaydedilmişti.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılandıkları davalar kapsamında talimatla ifadelerinin alınması için milletvekilleri Demirtaş ile Emine Ayna'nın zorla mahkemeye getirilmesini kararlaştırmıştı.*GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

*ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ