Devletin zirvesinde yeni yıl yemeği

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarına verdiği yeni yıl yemeği sona erdi.

Dışişleri Konutu'nda gerçekleşen yemek yaklaşık 1,5 saat sürdü. Yemekte, zeytinyağlı enginar dolma, yufkada hamsi, çoban salata, dana kaburgası, kabak tatlısı, çay, kahve ve şarap ikram edildiği öğrenildi. Yemek boyunca Cumhurbaşkanlığına ait sinyal kesici bir aracın da, Dışişleri Konutu'nun çevresinde tur atması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yasama, Yürütme ve Yargı organları başkanları ile olan yeni yıl yemeğinde, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasının önemi üzerinde durulduğu, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi amacıyla yapılacak yargı reformu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi alındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, yasama, yürütme ve yargı organları başkanlarına verdiği yeni yıl yemeği sona erdi.

Dışişleri Konutu'nda verilen yemeğe, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Birinci Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ahmet Akyalçın, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Askeri Yargıtay Başkanı Tuğgeneral Ahmet Alkış, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tuğgeneral Turgut Arıbal ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen katıldı.

TOPLANTILAR YILDA İKİ KEZ YAPILACAK


Yemeğinden ardından yapılan açıklamada, toplantıda Yasama, Yürütme ve Yargı ile ilgili temel konuların ele alındığı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Öncelikle Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasının önemi üzerinde durulmuştur.

Ayrıca, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi amacıyla yapılacak yargı reformu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Özellikle, yargı hizmetinin daha kaliteli ve etkin şekilde sunulmasını sağlayacak çalışmaların, ilgili bütün tarafların katılımı ile gerçekleştirilmesinin yararı üzerine mutabık kalınmıştır.

Katılımcılar bu tür toplantıların faydası üzerinde durarak daha sık yapılması temennisini dile getirmişler ve Sayın Cumhurbaşkanımız bu öneri üzerine, bu toplantının yılda bir yerine iki kez yapılmasını kararlaştırmışlardır."
BİZE ULAŞIN