Arap dünyasından Erdoğan'a övgü

Türkiye'nin "Ayalon krizi"nde İsrail'e çektiği rest Arap basınında alkışlandı. Al Akhbar gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı överek "Padişah Erdoğan" manşetini kullanırken "İsrail ancak Türkçe anlar. Tehdit etkili oldu" diye yazdı. Al-Quds Al-Arabi ise, "Erdoğan hükümeti, İsrail'in terbiyesizliğine hak ettiği yanıtı verdi" yorumunu yaptı. Lübnan'da yayınlanan Hizbullah'a bağlı Al Akhbar gazetesi, "Padişah Erdoğan" manşetini attığı haberinde "İsrail sadece Türkçe anlar" ifadesini de kullandı.

"İSRAİL ÇABUCAK DİZ ÇÖKTÜ"

İsrail basını tarafından yansıtılan yorumlarda Türkiye'nin büyükelçiyi geri çekme restine ilişkin olarak "Tehdit etkili oldu" diyen gazete, Ayalon'un özür mektubuna değinerek "İsrailliler, çabucak diz çöktü ve yaptıkları aşağılama ile orantılı bir adım attılar" diye yazdı. Merkezi Londra'da bulunan Al-Quds Al-Arabi ise, İsrail ile ilişkilerin her zaman Erdoğan hükümeti omuzlarında "etik, dini ve ruhsal bir yük" oluşturduğu, bu yükün de Gazze saldırısı ile arttığı görüşünü dile getirdiği değerlendirmesinde şu yorumu yaptı: "Erdoğan hükümeti, İsrail'in yaptığı terbiyesizliğin hak ettiği yanıtını kuvvetli ifadelerle ve kararlılıkla. Bu, İsrail hükümetlerinin alışık oldukları bir tarz değil, özellikle Arap ülkelerine gelince."

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE SUUDİ ARABİSTAN'A GİDECEK

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunacak.Başbakan Erdoğan, 18 Ocak 2010 tarihinde Dünya 3. Enerji Zirvesi'ne katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin Başkenti Abu Dhabi'ye, ardında 19-20 Ocak 2010 tarihlerinde Suudi Arabistan'da Riyad ve Cidde'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Bu hafta başında, Başbakan Erdoğan'ın, Kral Faysal Vakfı tarafından her yıl büyük bir titizlikle belirlenen ve dünyanın saygın bilim ve devlet adamlarına verilen Kral Faysal İslam'a Hizmet Ödülü'ne layık görüldüğü açıklanmıştı. Erdoğan'ın bu ödülü almak üzere Mart ayında yeniden Suudi Arabistan'a gideceği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan da kendisine ödül verilecek olmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, ödülün Türkiye'nin küresel barış ve medeniyetler arası diyalog çabalarını teslim eden son derece anlamlı bir katkı niteliği taşıdığına işaret etmişti. Erdoğan, Kral Faysal Ödülü'nün, Türkiye'nin barışa olan katkılarını daha da artıracağına belirtti.

BİZE ULAŞIN