Kafkasya bölgesi barış havzasına dönüşebilir

SAVUNMA HARCAMALARI: Dünyada yıllık ortalama olarak savunma sanayisine ayrılan rakamlar 1 trilyon dolara ulaşıyor. Bu güçlü ülkeler, 1.5 milyar insanın açlık, sefalet, yoksulluk içinde yaşadığını düşündüğümüzde bu sektöre harcanan paranın belli bir payını buralara kaydırırsa, inanıyorum ki barışı, sevgiyi, hak ve özgürlükler noktasındaki o kardeşliği çok daha çabuk yakalayacaktır.
ERMENİSTAN AÇILIMI: Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerimiz hâlâ masadadır. 5 ülke bu işbirliğini başardığı takdirde bu bölge inanıyorum ki bir barış havzasına dönüşecektir. Ermenistan'la ilişkilerimizin normalleşmesi yönünde önemli adımlar attık. Zürih'te imzaladığımız protokoller bunun göstergesidir. Azerbaycan topraklarındaki işgale son verilmesi ve ihtilafın çözümüne kalıcı çözüm bulunmasına önem veriyoruz. Minsk 3'lüsünün üzerinde çok önemli bir görev var. Bu üçlü bir an önce görevini ifa etmelidir diye düşünüyorum. 20 yıldır Karabağ ihtilafı çözülmemiştir. Birinci derece özellikle Rusya Federasyonu'nun bu konuda çok daha aktif olabileceğine, rol oynayabileceğine inanıyorum. Karabağ'daki işgal, BM'nin ortak kararıdır. Bir an önce burada adil kararı gerçekleştirirsek, inanıyorum ki Türkiye-Ermenistan ilişkileri de çok daha olumlu bir şekilde gelişecek, yoluna devam edecektir.
TERÖRLE MÜCADELE:
Terörle mücadele, ülkemizde şiddetli bir şekilde devam ediyor, devam edecektir. Her türlü terör eylemini reddediyoruz. Hiçbir inanç, terörü meşrulaştırmaya alet edilemez. Hiçbir terör eylemi de bir inancı karalamak için bahane oluşturmaz. Biz, dinler ve inançlar arasında husumet tohumları ekilmesinin barışı tehdit ettiği inancını taşıyoruz. Bu nedenle Medeniyetler İttifakı'na büyük önem veriyoruz. Rusya'nın da bu sürece katkısını artırması arzumuzdur.
BİZE ULAŞIN