'Önümüzdeki seçim anayasa seçimi olur'

Demokratik açılım çalışmalarını anlatan Atalay, "Artık siyasette anayasanın değiştirilmesi ana gündem maddesi olacak" dedi

"Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'' kapsamında yapılan çalışmalar ve bundan sonra atılacak adımlarla ilgili basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bundan sonra Türk siyasetinde bu anayasanın değiştirilmesi ana gündem maddelerinden biri olacak. Eğer seçime kadar bir gelişme olmazsa önümüzdeki seçim adeta bir Anayasa seçimi olacak" dedi. Atalay, anayasa değişikliğine ilişkin soru üzerine şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin gerçekten demokratik bir sisteme kavuşması için bu anayasanın değişmesi ve sivil bir anayasanın yapılması gerekiyor. Ama bu konu Meclis'in ve partilerin alanıdır ve şu anda bu konuda ciddi bir mutabakat ortada görünmüyor. Şu anda bu sürece dönük bir anayasa değişikliği talebimiz yok. Özgürlüklerin alanını genişletmek için anayasa ile ilgili çalışma mutlaka yapılmalı. Bundan sonra Türk siyasetinde bu anayasanın değiştirilmesi ana gündem maddelerinden biri olacak. Eğer önümüzdeki seçime kadar bir gelişme olmazsa da önümüzdeki seçim her halde adeta bir anayasa seçimi olacak." Atalay, "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'' ile de ilgili şöyle dedi:

ORTA VADEYE START

Demokratik açılım sürecinde, 'içeriği bilinmiyor' gibi ifadeler kullanılıyor. Çalışmaların birinci hedefi "terörün sona erdirilmesi'', ikincisi de "demokratik standardın yükseltilmesi, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesidir".
Orta vadeli olarak ifade edilen çalışmalar kapsamında 18 yaş altındaki tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmasına yönelik kanun tasarısı Meclis'e gönderildi. Bu sürecin en önemli sonuçlarından biri Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu ve Bağımsız Kolluk Gözetim Komisyonu kurulması ile İşkenceye Karşı Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi İhtiyari Protokolü'nün onaylanması. Bu kurumlarla ilgili kanun tasarısı çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı.
Türkiye İnsan Hakları Kurumu, bağımsız ve tarafsız çalışacak, bireylerin insan haklarına ilişkin şikâyetlerini inceleyecek. Kurum bünyesinde, insan hakları alanındaki çalışmalarıyla bilinen kişilerin bulunduğu bir kurul oluşturulacak.
Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve ihlalin kaldırılması için görev yapacak. Kurul kararları tüm devlet organlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcı nitelikte olacak. İdari para cezası verebilecek. Kararları, mahkemeler tarafından bilirkişi raporu olarak kabul edilecek.
Komisyon, kolluğun görevi sırasında yaptığı ileri sürülen ihlal iddialarını etkili bir şekilde soruşturacak. Komisyonda, kamu kurumlarından, üniversitelerden, barolar birliği ve insan hakları kurullarından temsilciler yer alacak. Komisyon hem vatandaşları hem de haksız ithamlara karşı kolluk kuvvetlerini koruyacak.
İşkenceye Karşı BM Sözleşmesi İhtiyari Protokolünün Onaylanmasına Dair Kanun Tasarısı, vatandaşlara ve kamu görevlilerine önemli güvenceler getirecek. Protokolün TBMM'de onaylanmasını takiben en geç bir yıl içinde Ulusal Önleme Mekanizması kurulacak.
(Siyasi parti propagandalarının farklı dil ve lehçelerde yapılması) Konuyu geçen hafta AK Parti Genel Merkezi'ne götürdüm. Siyasi partiler kanunu ve seçim kanunuyla ilgili konularda partinin çalışma yapması gerekiyor. 'Bu düzenlemeler, acil olan diğer düzenlemelerle birlikte gündeme getirilebilir mi?' diye talebimiz oldu. Partimiz bu konuda bir çalışma yapacak ve paylaşacağız.
(Anayasa değişikliği) 'Referandum çok demokratik bir yöntem. Birçok ülke en küçük sorunlarında bile referanduma gider. Referandumu bu kadar uzun formaliteye boğmamak lazım. İstediğinde vatandaşın görüşüne başvurulmalı.
BİZE ULAŞIN