'Ahmak olmayan küçültmez'

Arınç, kendisine yönelik suikast iddiaları için "Türkiye'de yaşayan bir insan ahmak değilse, bu olayı nasıl küçültebilirsiniz?" ifadesini kullandı

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "kendisine yönelik suikast iddiaları ve yürütülen soruşturma sürecine'' ilişkin olarak, "Türkiye'de yaşayan bir insan ahmak değilse, sağında, solunda, önünde, arkasında olup bitenleri yıllardan beri takip ediyorsa bu olayı nasıl küçültebilirsiniz? Bu olayı nasıl basit görebilirsiniz?'' dedi. TRT-1'de canlı yayınlanan "Politik Açılım'' programına katılan Arınç gündemdeki konularla ilgili şu açıklamaları yaptı:
(CHP lideri Deniz Baykal'ın, "kozmik patates" sözü) Meseleyi basite alma, olayı küçültme, bu kumpasları kuranın iktidar olduğunu söyleme ana muhalefet partisinin adeta geleneği oldu.
Öyle yazılar yazdılar, öyle sözler söylediler ki bunları tekrarlamaktan utanıyorum. Ama toplarsanız şöyle bir şey ortaya çıkar: 'Beceriksiz, sersem, salak adamlar adresi bile kağıda yazmışsınız. İnsan utanır be'. Bana yapılan olaydan üzüntü duyduklarını değil, bana yapılmak istenen olayın neden gerçekleşmediğini, onlarların salaklığıyla ifade etmeye çalışıyorlar.
Türkiye'de yaşayan bir insan ahmak değilse, sağında, solunda, önünde, arkasında olup bitenleri yıllardan beri takip ediyorsa bu olayı nasıl küçültebilirsiniz? Bu olayı nasıl basit görebilirsiniz? O zaman demokrasi sevdası olan herkesin, 'Şu olay da ortaya çıksın. Türkiye'nin demokrasisinin üzerini örtmeye çalışan her şeye biz karşıyız' demesi gerekirken bu olayın üzerine daha kalın perdeler örtmeye çalışan tavırlar da gördük. Ben beklemedeyim. Yaşadığımız bu süreci de iyiye, ileriye gidişin, demokratikleşme noktasında bir kaç engeli birden aşmaya gidişin bir işareti olarak görüyorum.
(Askeri vesayet kalkıyor ama yerine sivil vesayet geliyor)' Askeri vesayet, sivil vesayet diye bir ayrım yaparak konuşmamak gerekir. Egemenlik haklarını kullanan toplumun üzerinde vesayet kurulmasını demokratik bulmuyorum. Bunun demokrasilerde olmaması gerektiğini düşünüyorum.'

İKİ SANDIK BİRDEN
2011 Temmuz'undan önce bizim seçim yapmak gibi bir niyetimiz yok. Türkiye'nin şartları uygun değil.
Yeni bir anayasanın vaadini yaparak hatta yeni anayasa değişikliklerini ikinci bir sandık olarak halkın önüne genel seçimlerle getirerek yeni bir açılım yapmanın, Türkiye'ye yeni bir ufuk kazandırmanın da faydalı olabileceğini düşünüyorum.
BİZE ULAŞIN