Bu kirli senaryolara karşı boyun bükmedik

"Bizi, millete hiç faydası olmayan senaryolara ortak etmek istiyorlar" diyen Erdoğan, "Güç elinden gittiği zaman halk nezdinde nasıl yargılanacaksın, bunun hesabını yap" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan Taraf gazetesinde yer alan darbe hazırlığı iddialarının gündemi sarstığı dönemde önemli mesajlar geldi. Genelkurmay'ın "Plan Semineri, giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içinde uygulanmıştır" açıklamasının ardından dikkat çeken ifadeler kullanan Erdoğan, "Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, ilişkilere hukuk dışı girişimlere karşı boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra da bükmeyeceğiz" dedi. "Bugün nasıl olsa elimde güç var" diye düşünenleri uyaran Erdoğan, "Unutma; yarın bu güç elinden gidebilir. Bu güç elinden gittiği zaman halk nezdinde nasıl yargılanacaksın, bunun hesabını şimdiden yap. Bu hepimiz için geçerlidir" dedi. Erdoğan, dün AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında şu mesajları verdi:

'BOYUN BÜKMEYİZ'
Ankara'nın karanlık tünellerine girmedik, girmiyoruz, girmeyeceğiz. Bizi paçamızdan oralara çekmek istiyorlar. Bizi, millete hiçbir faydası olmayan senaryolarına ortak etmek istiyorlar. Bizi, gerilim siyasetlerine alet etmek istiyorlar. Bunlarda yokuz ve olmayacağız. Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, kirli ilişkilere, hukuk dışı girişimlere karşı boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra da bükmeyeceğiz.
Anlamak istemeyen herkese sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Kendisini TBMM ve millet iradesinin üzerinde görenler, kendisinde böyle bir yetkiyi vehmedenler apaçık gaflet ve dalalet içinde olurlar. 'Bugün nasıl olsa benim elimde güç var.' Unutma; yarın bu güç elinden gidebilir. O zaman halk nezdinde nasıl yargılanacaksın, hesabını şimdiden yap. Bu hepimiz için geçerlidir. Hukuku ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğimizi, bu uğurda her türlü sıkıntıyı göğüsleyeceğimizi buradan açık açık ifade ediyorum.
Merhum Menderes'e, Özal'a karşı yürütülen bu kampanya bugün nereden ısıtılıp Türkiye'nin önüne sürülmüş? Arşivden bunları çıkarttım. Şimdi aynı gazeteler arşivlerini yeniden gündeme getirdiler. 20-25 yıl önce bunlar aynen söylenmiştir. Hangi senaryoyu yeniden canlandırmanın peşindesiniz? Millete karşı yine nasıl bir kumpasın içindesiniz?
Merhum Özal'a suikast girişiminde bulundular. Yaralı haliyle kürsüye çıktı ve şu tarihi sözü söyledi: 'Allah'ın verdiği canı ondan başka alacak yoktur'. Biz de ona teslim olduk. Mesele budur.

'SİZ ANLATACAKSINIZ'
Kimse ülkeye korku salmaya kalkışmasın. 'Tek parti iktidarı, sivil faşizm'... Allah aşkına soruyorum, Türkiye'de seçimler 5 yılda bir yapılırdı. Eğer bu işte bu kadar telaşı olan bir siyasi parti olsaydık bunu 5 yıldan 4 yıla indirir miydik?
Allah aşkına, Cumhurbaşkanı parlamentoda seçiliyordu. Biz ne dedik? 'Halka gidelim' dedik. Bu tek parti iktidarına ve sivil faşizme son vermenin örnekleridir.
(CHP ve MHP'ye) Koro halinde her ikisi de seçim türküsü tutturmuşlar, bestekarı belli değil, her seferinde Türkiye'nin gündemine taşıyorlar. Beste yok ortada anonim. Gereken cevabı verdim. Yenilen pehlivan güreşe doymaz dedim.
Sayın Baykal anketlerden bahsediyor. Lütfen şu dört işlemi çarpım tablosunu yeniden gözden geçir. Bunlar bedel ödemeyi bilmezler, bedel ödetmeyi bilirler. Kusura bakmayın biz bu bedeli ödetmeyiz. Seçimler normal zamanında gerçekleştirilecek.
(Özal ve Kral Faysal ödülleri) Her iki ödül de şahsımdan çok ülkeme, milletime verilmiştir; demokrasi için, özgürlük için, barış, huzur ve istikrar için yılmadan gayret gösteren ekibime ve teşkilatıma verilmiştir.
Yandaş medya nerede? Muhalefette, muhalefetin yanında. İktidara muhalefet etmekten başka dertleri yok. Ülkede neler yapıyor yok, olumsuzluk ne varsa arıyor, buluyorlar sadece onu yazıyor çiziyor ve gösteriyorlar. Erdoğan toplantıda "Demokratik açılımı, benim genel başkan yardımcılarımın, milletvekillerinin anlatması yetmez. Halka siz anlatacaksınız. Anlatmayı da ev ev kapı kapı dolaşarak yapacaksınız"dedi.

BİZE ULAŞIN