İstanbul'da zirve üstüne zirve

İstanbul, bu hafta iki önemli zirveye sahne olacak. Türkiye, Pakistan ile Afganistan arasındaki 4."Üçlü Zirve", Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün evsahipliğinde yarın İstanbul'da yapılacak.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai'nin katılacağı zirvede terörle mücadele ağırlıklı bir madde oluşturacak. Salı günü ise, Afganistan'ın komşularının katılımıyla "Asya'nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği Zirvesi" de düzenlenecek.

Türkiye, komşu ve yakın bölgelerdeki ülkelerle ilişkilerin önemli ölçüde geliştirme çabalarını sürdürürken yarın ve Salı günü İstanbul'da iki önemli zirve yapılacak. Bu zirvelerin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla 28 Ocak'ta Londra'da düzenlenecek olan "Afganistan Konferansı"nın hemen öncesi gerçekleşecek olması, önemlerini daha da artırdığı ifade ediliyor.

"ÜÇLÜ ZİRVE"

Türkiye, Pakistan ve Afganistan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla yarın İstanbul'da yapılacak olan 4. "Üçlü Zirve"nin Zirvenin başlıca gündem maddesinden birini, terör ile mücadele konusu oluşturacak. Üç ülkenin Cumhurbaşkanı ayrıca önceki zirvelerde kararlaştırılan çeşitli alanlarda işbirliği konularını da ele alacak.

İstanbul'daki "üçlü buluşma", 2007 yılında başlayan ve güvenlik, ekonomi, kalkınma ile parlamentolararası temaslar gibi değişik boyutları içeren Üçlü Zirveler sürecinin dördüncüsünü oluşturuyor.

Sürecin genel bir değerlendirmesinin yapılması, ileriye yönelik çalışmaların ele alınması, bölgenin istikrar, güvenlik ve refahına katkıda bulunmayı hedefleyen projelerin gözden geçirilmesi beklenen zirvede ilgili Bakanlar düzeyinde ele alınan eğitim alanındaki işbirliği olanakları üzerinde de durulacağı belirtildi.

4. "Üçlü Zirve"nin sonunda bir deklarasyonun yayımlanması da öngörülüyor.

Türkiye'nin girişimi ile gerçekleştirilen "üçlü zirveler"in ilki, 1 Nisan 2007'de Ankara'da, ikincisi 6 Aralık 2008'de İstanbul'da, üçüncü ise, 30 Nisan 2009'da Ankara'da düzenlenmişti.

AFGANİSTAN'A KOMŞU ÜLKELER ZİRVESİ


-"Üçlü Zirve"nin ardından Salı günü İstanbul'da yine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliğinde Afganistan'a komşu ülkelerin katılımıyla "Asya'nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği Zirvesi" düzenlenecek.

Bölgesel Zirve'ye, Afganistan ve Pakistan Cumhurbaşkanları Karzai ve Zardari'nin yanısıra, Afganistan'a komşu ülkelerin üst düzey temsilcileri ile bazı gözlemci ülke ve uluslararası kuruluşların katılacağı bildirildi.

Tacikistan'ın devlet başkanı, Türkmenistan'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı düzeyinde yer alması beklenen toplantıya 26-27 Ocak günlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek olan Cin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, ise Devlet Başkanı Hu Jintao'nun "Özel Temsilcisi" sıfatıyla katılacak. Toplantıda temsil edilecek ülkeler arasında İran ve Özbekistan da bulunuyor.

Yeni dönemde Afganistan ile dayanışma sergilemeyi hedefleyen Zirvede, Afganistan'ın karşı karşıya olduğu sorunların aşılmasında bölge ülkelerinin sunabileceği katkıların görüşüleceği vurgulanıyor.

Bu türden bir bölgesel buluşma gerçekleştirilmesinin, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında 1 Nisan 2009 tarihinde Ankara'da yapılan zirvede kararlaştırılmıştı.

İKİLİ TEMASLAR

Öte yandan, her iki zirveye katılacak olan devlet başkanları ve üst düzey hükümet yetkilileri arasında ikili temaslar yapılacak. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recey Tayyip Erdoğan'ın yoğun görüşmeler yürütmesi bekleniyor.


BİZE ULAŞIN