Erdoğan: Darbeden yana mısın, açıkla

"Hükümeti millet getirir, millet götürür" diyen Erdoğan, "AK Parti'yi hazmetmek zorundasın. Demokrasi bu. Demokrasiye inanmıyorsan darbeden yana mısın onu açıklarsın" dedi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, kendilerinden önceki bazı liderlere kurulan tezgahların kendilerine de kurulmak istendiğini belirterek, "AK Parti'yi beğenmiyormuş. Beğenmeyebilirsin. Ama AK Parti'yi hazmetmek zorundasın. Demokrasi bu. Farklı arayışlar içinde olamazsın, eğer demokrasiye inanıyorsan. Ama demokrasiye inanmıyorsan o zaman adam gibi çıkarsın, sen neden yanasın onu açıklarsın. Darbeden yana mısın onu açıklarsın" dedi. Erdoğan, ülkede sivilleşmenin mücadelesini verdiklerini belirterek, "Sivil diktatorya bizimle bu ülkede son buldu. Diğer diktanın da son bulduğu gibi" diye konuştu. Erdoğan, bölünmüş yolun açılışından sonra gittiği Sakarya Valiliği'nin toplu açılış töreninde şu mesajları verdi:

VİCDANLARI SIZLAYACAK

Gelsinler Bilecik'e ölüm virajlarının nasıl hayat virajlarına döndüğünü, Sakarya'ya açtığımız okulları, sağlık ocaklarını görsünler. Bu hükümete, TC'nin başbakanına yıkıcı dedikleri için vicdanları sızlayacaktır. Varsa.
30 yıldır, 40 yıldır, 50 yıldır her fırsatta tezgaha sürülen kirli oyunlar şimdi hükümetimiz vasıtası ile açığa çıkarılıyor. Bizden önceki bazı liderlere kurulan tezgahlar bize kurulmak isteniyor. Bayat demiyorlar. Çürümüş, kokmuş demiyorlar. İnsan biraz yenilikçi olur ya. Reformcu olur. Çağı takip eder. Dünyayı takip eder. Birkaç tane bakıyorsunuz köşe yazarı var. Geliyorlar biraraya. Ondan sonra kendilerine göre komplo teorisi. Nedir? Sivil dikta. Sivil faşizm. Tek parti faşizmi gibi saçma sapan şeyler uyduruyorlar. Arkada da vagonlar var. Onlar da peşlerine takılıveriyor. Beraberce ülkede halkın iradesine gem vurmak istiyorlar. Onlara sesleniyorum. Beyler, siz köşenizde egemen olabilirsiniz ama benim milletime egemen olamazsınız.
Ne tür oyunlar oynandığını, ne tür hazımsızlıklar olduğunu görüyorsunuz. AK Parti'yi beğenmiyormuş. Beğenmeyebilirsin. Ama AK Parti'yi hazmetmek zorundasın. Demokrasi bu. Farklı arayışlar içinde olamazsın, eğer demokrasiye inanıyorsan. Ama demokrasiye inanmıyorsan o zaman adam gibi çıkarsın, 'Benim demokrasi diye bir derdim yok.' Ee o zaman sen neden yanasın, onu açıklarsın. Darbeden yana mısın onu açıklarsın. Gizli kapılar arkasında bu iş artık kalmıyor. Bir gün hepsi ortaya çıkıyor.
Bu köşe yazarlarının üçüne, beşine dikkat ediyorum. 30 yıl önce attıkları manşetlerin aynını atıyorlar. Merhum Menderes'e, Özal'a yaptıklarının aynını bugün yapıyorlar. Tayyip Erdoğan'ı ve arkadaşlarını beğenmeyebilirsin. Ama şu yapılanlara bak ya. Eline diline dursun ya. Şu 7 senede neler oldu bir gör. Türkiye'nin dünyada kazandığı itibarı gör. Tayip Erdoğan ve arkadaşlarının boyu posuna mı, yaşam şekline mi takıyor kafayı? Bilemiyorum. Ama alışacaklar. Onlar kaos üretecekler, biz inadına istikrar diyeceğiz. Onlar kötümserlik, karamsarlık üretecek. Biz inadına umut diyeceğiz.
Türkiye'nin makus talihi değişti. Oynanan oyunları lütfen iyi görün. Üretilen senaryoları iyi anlayın. Kışkırtmalara, tuzaklara gelmeyin.

BİZE ULAŞIN