Bahçeli'den Org.Başbuğ'a eleştiri

Gurup toplantısında konuşan MHP Lideri Bahçeli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un açıklamalarını tatminkar bulmadığını açıkladı.

Devlet Bahçeli'nin sözleri şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi, PKK açılımında ve yıkım projesinde yandaşlar bulma adına son kez bir gayret yapmış ve adına sözde demokratik açılım süreci dediği bir broşüre sığınmak zorunda kalmıştır. Bu yazılanlara inanacak AKP'linin olup olmadığı, görünen gerçeklerin yeniden sıvanıp sıvanmayacağı öncelikle kendi sorunlarıdır. Bizi ilgilendiren en önemli yanı partimize yönelik alçakça iddialara yer verilmiş olmasıdır. Bizi ilgilendiren yanı ise partimize yapılan alçakça iftiralardır. Partimizin terörle bilikte oylarının arttığı iddia edilmektedir. Madem ki böyle bir iftiranın peşindesiniz, buradan söylemek isterim ki; son teröriste kadar teslim al, terörü kökünden kazı, bu belayı ülkeden def et. Varsın bizim oylarımız düşsün. Hükümet olamayalım. Teter ki sen bunları gerçekleştir. İşte hodri meydan... Partimiz hiç bir cenaze merasimine siyasi gösteri olarak katılmamıştır... Bu yayınla birlikte, Başbakan'ın Yüce Divan'da yargılanmasına sebep olacak ihanet belgesi de ortaya çıkmıştır...

DARBE İDDİALARI

Türkiye'de siyaset dışı zorlama arayışlarına dönük haberler toplumdaki endişe ve kuşkuların artmasına yol açmıştır. Doğru ile yanlışın, gerçek ile yalanın, haber ile uydurmanın birbirine karıştığı bu kargaşada partimiz yaşanan olaylara temkinli ve itidalle yaklaşmıştır. Bu konuda adalete intikal etmiş süreçlere müdahale etmeden gelişmelere karşı demokrasi anlayışı ve duruşunu tekrarlamayı yeterli görmüştür. Demokrasiden dışarıdan müdahalelere sonu kadar karşı olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz... Siyasi partilen terörle ilişkileri olmadığı müddetçe mahkeler tarafından kapatılmasına karşı olduğumuzu da bir kez daha tekrarlıyoruz... MHP devlet iradesinde milletin en iyi şekilde temsil edildiği demokrasiyi, hukukun üstünlüğününü, insan hak ve özgürlükleriyle vicdan ve teşebbüs özgürlüğünü benimsemektedir. Ne Türk milletinin demokrasiden başka arayışı ve seçeneği vardır ne de partimizin demokratik rejimle bir sorunu ve sıkıntısı bulunmaktadır. MHP parlamenter demokrasilerde egemenliğin yegane sahibi millet olduğuna, demokrasinin milli iradeye dayandığına milli iradenin tecelli ettiğin TBMM olduğuna inanmaktadır. MHP demokratik rejimine ve parlamentonun anayasal yetkililere dışarıdan her türlü müdahaleyi gayrimeşru bulmakta ve bunu şiddetle reddetmektedir.

Üzerinde tartışılan ıslak imzalı bir belgenin akıbeti halen daha netleşmemiştir. Başbakan yardımcısına suikast iddiası aydınlanmamıştır. TSK'da görev yapan personeli zan altında bırakacak "sistematik" kampanyanın yeni dalgalar halinde sürdüğü ve devamının da geleceği de süreçte anlaşılmaktadır. TSK'nın açıklamalarına güvenmek durumdayız. Ancak son olarak kamuoyuna yansıyan Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasını tatminkar bulmak mümkün değildir. TSK'ya yönelik bir karalama kampanyası olduğu açıktır. Ancak bu karalamaya karşı suçların ortaya çıkarılması kaçınılmaz bir zorunluluk hale gelmiştir. Adına ne denilirse denilsin; ister plan, ister tatbikat. Bunları hoş görmemiz mümkün değildir. Dileriz ki bu zırvalar gerçek değildir. TSK bu ağır itham ve vebalden derhal kurtulmalıdır. Dileriz ve isteriz ki bu zırvalar birer iftiradır ve gerçek değildir.

BİZE ULAŞIN