'Destek gerek'

Erdoğan, muhalefete "Kanunsuzluklarla mücadele tek başımıza gerçekleştireceğimiz bir konu değildir. Destek önemli" çağrısı yaptı

Başbakan Tayyip Erdoğan, grup konuşmasında Balyoz planı iddiası eksenli yürüyen darbe tartışmalarına isim vermeden değinirken, "Karanlık senaryoların hepsi lanetlidir, bu lanet hepsini karanlığın içine çekerek ebediyen mahkum edecektir. Bu kanunsuzluklarla mücadele bizim tek başına gerçekleştireceğimiz bir konu değildir. Muhalefet başta olmak üzere, tüm kesimlerin samimi desteği hayati derecede önemlidir" çağrısında bulundu. Erdoğan, şu mesajları verdi:

HEPSİ LANETLİ

Demokrasiyi zafiyete uğratacak her girişim bu ülkenin bekası için bir tehdittir. Bundan nemalananlar bilmelidir ki, bu karanlık senaryoların hepsi lanetlidir, bu lanet hepsini karanlığa çekip ebediyen mahkum edecek.
Bu kanunsuzluklarla mücadele bizim tek başına gerçekleştireceğimiz bir konu değildir. Muhalefet başta olmak üzere, tüm kesimlerin samimi desteği hayati derecede önemlidir. Faili meçhullerin faili malum haline gelmesinden kim neden korkuyor, çekiniyor?
Bundan 17 yıl önce 24 Ocak'ta Uğur Mumcu evinin önünde katledildi. Maalesef dosya birçok soru işaretine mahal verecek şekilde kapatıldı. Aynı şey Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu, Abdi İpekçi için geçerli. Aynı şey Danıştay olayında... Hemen manşetler nasıl atıldı, şimdi ne oldu? Hop, o da Ergenekon ile birleşti. Bunlar aceleci hareket ederek, faturayı ön kabulleriyle hep malum çevrelere kesmeye alışmışlar.
Bugün bizim yaptığımız, Hrant Dink'in, Mumcu'nun, İpekçi'nin diğer tüm kirli saldırıların üzerindeki sis perdesini kaldırmak, benzer melanetlerin yaşanmasını önlemeye yöneliktir. Biz yasamadaki gücümüzle, yürütmedeki gücümüzle bunu yapıyoruz. Bunun dışı yargınındır. Her kirli plan ülkenin hukuk sistemine, kardeşliğine, birliğine, vatandaşın huzuruna kastetmektir.
Anayasa gündeme gelir gelmez malum çevreler sahneye fırlıyor, istemezük başlıyor. Çünkü bunlar istemezük familyasının mensuplarıdır. 367 garabetiyle bu ülkenin enerjisini heba ettiler. Muhalefet de bu akıldanelerin kuyruğuna takılıyor, kervanda yerini alıyor.
Süreç bugüne kadar nasıl istismar edildiyse, bundan sonra daha fazla istismara başvurulacaktır. Milli birlik projemizi ikinci tur olarak arkadaşlarımızla başlatacağız. Tanıtım ve medya başkanlığımız Türkiye genelinde konferanslar düzenleyecek. 20 bakan, genel başkan yardımcısı, milletvekili çalışma yapacak.

TAKSİCİLERLE SOHBET
Partililer, Erdoğan konuşurken sık sık slogan atıp, alkışladı. Erdoğan da partililere özel ilgi gösterdi (üstte). Erdoğan akşam da Samsun yolu Aydınlıkevler kavşağındaki bir taksi durağını ziyaret etti. Taksicilerin sorunlarını dinleyen Erdoğan ikram edilen çayı içti. Bala'da hayvancılık yapmak istediğini ileten Muammer Hice isimli taksi şoförü " İmkân sağlanırsa ilk süt sizin" dedi.

BİZE ULAŞIN